Lipšic zriadil špeciálny tím na vyšetrovanie kauzy Gorila

Na vyšetrovanie kauzy Gorila zriadil dnes minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) špecializovaný tím desiatich kriminalistov. Zároveň v tejto veci začal vyšetrovateľ trestné stíhanie. Minister vnútra o tom informoval na tlačovej konferencii v Bratislave.

09.01.2012 16:58 , aktualizované: 17:35
Daniel Lipšic Foto:
Minister vnútra Daniel Lipšic
debata (31)

„Dnes som zariadil špecializovaný tím so sídlom na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, v ktorom sú vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a zo sekcie inšpekcie,“ vymenoval Lipšic. Cieľom tímu je podľa jeho slov vyšetriť okolnosti, ktoré sa týkajú kauzy Gorila.

Na vytvorenie ďalšieho tímu na vyšetrenie kauzy Gorila námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka reagovať nebude. Vedenie Generálnej prokuratúry (GP) SR už koncom decembra minulého roka rozhodlo, že 2. januára vznikne špeciálny vyšetrovací tím, ktorý opätovne otvorí už v minulosti vyšetrované prípady Gorila a Gorila 1. Dobroslav Trnka nebude reagovať ani na vyjadrenia ministra Lipšica, ktorý nevylúčil, že Trnka chce zavrieť kauzu Gorila do zásuvky.

„Na ničím nepodložené osočovanie zo strany pána ministra, ktorý trpí animozitou voči mojej osobe, nebudem reagovať. Mal by však vážiť slová na vytváranie svojho volebného PR,“ povedal bývalý generálny prokurátor Trnka.

„Prvým úkonom, ktorý vyšetrovací tím vykoná, bude opätovná žiadosť riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov SIS. Takejto žiadosti v minulosti nebolo vyhovené,“ povedala 30. decembra hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

Vyšetrovateľ, ako ďalej informoval Lipšic, začal trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. „Mali sa ho dopustiť podozrivé osoby najmä zločinmi korupcie a zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ dodal Lipšic.

Prvé kroky špecializovaného tímu budú podľa neho smerovať k tomu, aby boli zbavení mlčanlivosti príslušníci Slovenskej informačnej služby (SIS). „Vrátane bývalého a súčasného riaditeľa,“ priblížil minister.

Ak sa vyšetrovaním prípadu Gorila potvrdí, že časť politiky je ovládaná finančnými skupinami, ktoré manipulujú privatizáciu alebo verejné obstarávania, tak to podľa Lipšica znamená, že nám zo štátu unikajú stovky miliónov eur. „Tie by mohli byť použité na úplne iné činnosti,“ dodal. Napríklad na znižovanie nezamestnanosti.

„Za rezort vnútra garantujem, že polícia má rozviazané ruky,“ podotkol minister. Bude však podľa neho zaujímavé sledovať, čo sa bude teraz diať. „Nie som naivný, aby som si nemyslel, že budú pomerne veľké tlaky, aby trestné stíhanie neviedlo k zdarnému koncu,“ povedal Lipšic.

Vyzval preto ľudí, aby dobre sledovali ďalšie kroky orgánov činných v trestnom konaní, keďže ide aj o ich peniaze.

31 debata chyba