Lisabonská zmluva rozhádala SDKÚ a SaS

Slovenský parlament v utorok odsúhlasil zmenu Lisabonskej zmluvy nevyhnutnú na vznik trvalého eurovalu, ktorý má zabrániť krachu eura a pomáhať riešiť ekonomické problémy eurozóny. Za hlasovalo 130 poslancov, proti boli len poslanci SaS.

16.05.2012 12:00
parlament, poslanci, NRSR, Sulík, Dzurinda Foto:
Téma eurovalu je pre SaS stále mínovým poľom.
debata

Téma, na ktorej padla predchádzajúca vláda Ivety Radičovej, opäť otvorila aj starý spor medzi SaS a SDKÚ, ktoré sa seba v parlamente znovu útočili.

Poslanci SDKÚ prišli s návrhom zaviazať vládu, aby každý návrh na použitie financií z trvalého eurovalu najskôr schválil parlament. Pridali sa k tomu aj poslanci KDH, Mostu – Híd a Obyčajných ľudí, nie však SaS. Jej poslanec Jozef Kollár sa začudoval, čo sa stalo, že SDKÚ prišla s takýmto návrhom. „Kde ste boli dva roky?“ pýtal sa SDKÚ.

Poslanec SDKÚ Ivan Štefanec Kollárovi povedal, že neprávom a nepravdivo napadol SDKÚ údajnou zmenou postoja. SDKÚ podľa neho vždy presadzovala debatu v parlamente a bolo to aj vtedy, keď SaS nebola ešte v parlamente. Kandidát na šéfa SDKÚ Viliam Novotný si myslí, že vystúpenie Kollára len potvrdilo debaty, ktoré vníma v médiách, že opozícia je v rozklade. „V tejto chvíli sa skutočne úprimne môžu smiať len poslanci Smeru, keď vidia, ako sa dve 6-percentné strany vybavujú na sebe. Musí to byť pre nich zábavné.“

Politológ Michal Horský hodnotí návrh SDKÚ, aby sa k návrhu na použitie financií z eurovalu vyjadroval parlament, a zároveň polemika s touto iniciatívou od stúpencov tvrdého antivalového kurzu SaS nie je ani tak pripomínaním a vyčítaním si vzájomných postojov z minulosti, ale možný pokus formulovať dva euroskeptické postoje do budúcnosti. „Tvrdý, ktorý prezentuje SaS, a tzv. mäkší euroskeptický postoj SDKÚ. Ten môže byť prijateľnejší aj pre ďalšie opozičné strany,“ dodal politológ.

Parlament napokon návrh SDKÚ neprijal, keďže Smer bol proti a SaS sa hlasovania zdržala.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba