Ľudia už nechcú platiť RTVS

Koncesionárske poplatky budú zrušené až od budúceho roka, no ľudia ich prestávajú platiť už teraz. Taký je prvý výsledok zákona, ktorý presadil minister kultúry Daniel Krajcer z SaS. Ďalším dôsledkom je zvýšenie závislosti verejnoprávnych médií od štátneho rozpočtu, a teda od vládnucich politikov.

16.02.2012 12:00
STV, televízia Foto:
Ľudia odmietajú platiť koncesionárske poplatky aj preto, lebo verejnoprávne médiá, najmä televíziu, už tak často nesledujú.
debata (16)

„Príjmy z úhrad klesajú z roka na rok. Rozdiel vo výbere za január 2012 oproti januáru 2011 je 15-tisíc eur. RTVS tieto peniaze nutne potrebuje na zabezpečenie výroby programov a chodu celej inštitúcie,“ povedal o výpadku peňazí hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Výber koncesií začal dramatickejšie klesať práve po prijatí zákona. Za minulý rok bol nižší asi o dva milióny eur ako v roku 2010. „Verejnosti je známe, že koncesie budú zrušené. Vyvoláva to pocit, že teraz netreba platiť za to, čo sa o chvíľu zruší,“ myslí si analytik z občianskeho združenia Memo 98 Ivan Godársky.

Ľudia odmietajú platiť aj preto, lebo verejnoprávne médiá, najmä televíziu, už tak často nesledujú. Sťažujú sa na veľký počet repríz. Jedna zo základných predstáv koncesionárskych poplatkov pritom bola, že sa z nich bude financovať kvalitný obsah. Podľa Godárskeho v posledných rokoch utrpel práve ten.

Prezident Mediálneho inštitútu Andrej Zmeček varuje, že výpadok príjmov bude citeľný a treba pripraviť krízový scenár. Kampaň „Vďaka Vám“, ktorú chce RTVS spustiť, môže podľa neho pomôcť, ale malo by sa to dotknúť nielen médií samotných. „Videl by som v tom aj úlohu ministerstva kultúry ako nositeľa legislatívnej iniciatívy, aby niečo urobilo,“ dodal Zmeček.

Ministerstvo však žiadnu kampaň robiť nebude. „RTVS má všetky prostriedky a možnosti na robenie kampane v prospech vyššieho výberu koncesionárskych poplatkov,“ tvrdí jeho hovorkyňa Eva Chudinová.

Podľa Zmečka by sa do riešenia problému mal zapojiť aj parlament. „Keď niekto takto rozhodol, mal by sa zaoberať aj tým, čo ďalej, ak to nefunguje,“ povedal.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov vlani v októbri schválil parlament, RTVS bude od roku 2013 financovaná priamo zo štátneho rozpočtu. „Rizík je viac ako pozitív, dáva to inštitúciu politikom na striebornom podnose. Nie je to najšťastnejšie riešenie. Nemyslím si, že to bol dobrý krok, pretože výška poplatkov dramaticky nikoho neohrozovala,“ hovorí Godársky.

Podľa hovorcu RTVS niektorí politici majú snahu zasahovať do tvorby programu nezávisle od toho, z akých peňazí je médium financované. „Je na generálnej riaditeľke RTVS a programových ľuďoch, aby takéto kroky ustáli,“ dodal Šümeghy.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba