Maďari bez gardy? Ešte nie

Správa o zrušení Maďarskej gardy príjemne prekvapila. Na oslavu je však napriek tomu priskoro. Spor sa rozsudkom mestského súdu v Budapešti neskončil. Len začal. Maďarská garda sa odvolala. A konečné rozhodnutie je neisté.

Dag Daniš 18.12.2008 12:55
Maďarská garda Foto:
Príslušníci extrémistickej Maďarskej gardy.
debata

Maďarská garda teda nebude rozpustená. Naopak, mobilizuje svoje sily. A chystá sa na dlhý boj. Gardisti demonštrovali silu už priamo pred budovou súdu – v uniformách a s fakľami v rukách. Rozhodovanie súdu trvalo 12 hodín. A samotný proces takmer rok. Sudca, ktorý pôvodne viedol pojednávanie, sa v auguste vzdal. Pretože „ktosi“ sa mu vyhrážal… Odvolací súd zrejme nebude o nič jednoduchší.
Inak, aj keby bol konečný rozsudok rýchly a tvrdý, problém by sa tým vyriešil len symbolicky. Nie reálne. Maďarská garda je komplikovaný útvar so širokou podporou. Je pevne previazaná s extrémistickou pravicovou stranou Jobbik. Gardistov slávnostne uvádzal do „služby“ bývalý minister obrany za Fidesz. Prísahy gardistov požehnávali kňazi z maďarskej cirkvi. Slovom, Maďarská garda má rozsiahlu spoločenskú a politickú podporu. A Gyurcsányova menšinová vláda ju musí tolerovať.

To isté platí o ďalších extrémistických organizáciách. Národná stráž je takisto polovojenská „úderná jednotka“ krajnej pravice. Na Slovensku sa predstavila v Kráľovskom Chlmci oslavou výročia Viedenskej arbitráže, ktorou Maďarsko v roku 1938 získalo takmer celé južné Slovensko. Ďalšou revizionistickou organizáciou, ktorá v Maďarsku slobodne a legálne „podniká“, je Hnutie mládeže 64 žúp. Hlása zrušenie Trianonskej zmluvy a vzkriesenie Veľkého Maďarska.

Žiaden z týchto agresívnych spolkov nemôže maďarská vláda len tak zrušiť či rozpustiť. Sú príliš silné (čo dokázali pred dvoma rokmi, keď zdemolovali centrum Budapešti). A hlavne – majú tuhý koreň. Maďarskí nacionalisti a extrémisti majú v Maďarsku nezdravo bohaté podhubie. Majú „svoje“ kníhkupectvá, vydavateľstvá, kapely, kluby, „svoju“ tlač… A dokonca majú sympatie veľkej časti parlamentu (viacerí poslanci Fideszu si zdobia autá nálepkami Veľkého Maďarska). Ak by sa maďarská vláda pokúsila potlačiť extrémizmus v celej jeho šírke a hĺbke, mala by na krku malú národnú revolúciu. Extrémisti sú populárni, alebo aspoň tolerovaní, pretože nahlas hovoria, čo si väčšina len potichu myslí. Že maďarský národ treba vzkriesiť v jeho celej – aj cezhraničnej – sile…

Nech už bude osud a skupenstvo Maďarskej gardy akékoľvek, slovenská vláda bude onedlho stáť pred vážnou výzvou: zabrániť tomu, aby sa nákaza pravicového extrémizmu rozšírila na slovenských Maďarov. Pretože zrušiť strohým rozkazom ministra vnútra sa dá akurát tak Slovenská pospolitosť. Nie maďarská…

debata chyba