Malatinský navrhuje zmenu v novele o podpore obnoviteľných zdrojov

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce podporiť všetky elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou bez obmedzenia výkonu. S týmto pozmeňujúcim návrhom pôjde minister na rokovania parlamentných výborov, ktoré by v utorok mali rozhodovať o novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) pred jeho druhým čítaním v parlamente.

18.12.2012 11:28
Tomáš Malatinský Foto:
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský
debata (3)

„Chceme vysoko účinnú výrobu podporiť vo väčšom rozsahu, tak si myslím, že nie je na mieste žiadne obmedzenie. To znamená, že každý takýto zdroj by mal mať nárok na podporu,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Malatinský.

Minister upozornil, že na podporu budú mať nárok len novovybudované elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou, respektíve tie, ktoré prejdú modernizáciou. „Zdôrazňujem, že nárok na podporu budú mať len tie zdroje, ktoré budú uvedené do prevádzky, modernizované, alebo rekonštruované po nadobudnutí účinnosti tejto novely,“ zdôraznil Malatinský.

Podľa neho novela zákona o podpore OZE bude nabádať vlastníkov alebo prevádzkovateľov elektrární s vysoko účinnou kombinovanou výrobou, aby zdroje modernizovali, a tak dosiahli vyššiu účinnosť, nižšie emisie, či lepšiu hospodárnosť. „Dosiahneme tak určite nižšiu výkupnú cenu elektriny ako súčasne podporované zdroje práve kvôli zefektívneniu prevádzky,“ podotkol Malatinský. Novela zákona zároveň splnomocní regulačný úrad, aby všeobecne záväzným predpisom určil podmienky, ktoré bude musieť splniť zariadenie výrobcu elektriny na účely podpory.

V pôvodnej verzii novely zákona o podpore OZE sa mala podpora týkať elektrární s vysoko účinnou kombinovanou výrobou s inštalovaným výkonom do 300 megawattov, pričom v súčasnosti je to do 200 megawattov. To sa nepozdávalo opozičným poslancom Národnej rady SR (NR SR), ktorí za tým videli podporu „šitú na mieru“ pre bratislavský paroplynový cyklus (PPC), ktorú prevádzkuje investičná skupina Penta. „Chcem to kardinálne vylúčiť. Nie je to úmyslom tejto novely,“ zdôraznil Malatinský. Podľa neho, ak by sa podpora rozšírila na elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou s inštalovaným výkonom až do 300 megawattov, týkalo by sa to štyroch energetických zdrojov. Okrem PPC by išlo aj o elektráreň v košickom závode U.S. Steel či o tepelné elektrárne vo Vojany a v Novákoch.

Opozícia tvrdí, že Smer vyrobil tento zákon pre Pentu

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií je podľa viacerých opozičných poslancov Národnej rady SR lúpežou desaťročia. Nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic označil túto novelu ako lex Gorila, či lex Penta. Podľa neho, ak by novelu zákona schválil parlament, slovenskí odberatelia prostredníctvom distribučnej spoločnosti budú doplácať PPC ročne 27 miliónov eur.

Investičná skupina Penta nesúhlasí s predloženou novelou zákona. Považuje ju za neopodstatnenú a nesprávnu. „Zdôrazňujeme, že sa kategoricky ohradzujeme voči akémukoľvek spájaniu seba alebo spoločnosti PPC s prípravou uvedenej novely zákona. Sme presvedčení, že v takej podobe, ako je novela pripravená, by nemala pokračovať v legislatívnom procese a predkladateľ by ju mal stiahnuť,“ povedal v piatok hovorca investičnej skupiny Penta Martin Danko.

Novelou zákona by sa mali podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.

3 debata chyba