Matica si vybrala pohľadnicu pôvodného Svätopluka

Pokoj po sporoch okolo sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade je narušený. Postarala sa o to Matica slovenská, keď vydala pohľadnice so sochou v prvotnej podobe, ktorú historici označili za amatérsky nezdar.

12.02.2012 18:00
Svätopluk Foto:
Na pohľadnici, ktorú vydala Matica slovenská, je pôvodný nápis Svätopluk, kráľ starých Slovákov, ako i dvojkríž na štíte.
debata (147)

„Matica slovenská si vždy vážila a váži originály, a to vo všetkých odboroch ľudskej činnosti. Ctí si aj názory, pod ktoré sa podpísala, ktoré boli za pôvodný výzor pamätníka,“ vysvetľuje riaditeľka Domu Matice slovenskej v Bratislave Daniela Suchá, prečo nepoužili fotografiu sochy po úpravách.

Na pohľadnici je tak aj dnes už prekrytý dvojkríž na Svätoplukovom štíte, ktorý podľa historikov pripomína znak Hlinkovej gardy, či nápis na podstavci, podľa ktorého bolo veľkomoravské knieža kráľom starých Slovákov. Oboje pritom zo sochy odstránil sám jej autor sochár Ján Kulich na vlastné náklady ešte na jeseň roku 2010.

K úprave došlo po tom, čo socha vyvolala také vášne, že pre ňu na striedačku protestovali dva názorovo odlišné tábory. Jedni za ňu bojovali, druhí ju chceli odstrániť. Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) chcel problém vyriešiť najprv jej odstránením, sochu však napokon aj napriek stanovisku odbornej komisie, ktorá pri tejto príležitosti vznikla, len upravili.

Hoci Suchá tvrdí, že názory podobné Matici slovenskej majú aj ďalšie významné osobnosti, bývalý hlavný architekt mesta Bratislavy a predseda Spolku architektov Slovenska Štefan Šlachta jej oponuje. „Je to prezentovanie smutnej skutočnosti, že nepoznáme svoju minulosť, alebo minimálne, že sa nevyznáme v dejinách architektúry,“ hovorí Šlachta, ktorý bol aj členom Sulíkovej poradnej komisie. „Je to privádzanie ľudí do historického omylu,“ tvrdí.

Spornú pohľadnicu si môžu návštevníci kúpiť priamo v bastióne Bratislavského hradu. Výťažok plánuje Matica slovenská použiť na podporu vzniku pamätníka sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave.

147 debata chyba