Miesto na radnicu pôjdu Šaľania na internet

Obyvatelia Šale už onedlho nebudú musieť pri vybavovaní svojich záležitostí chodiť na mestský úrad. Takmer všetko si budú môcť zariadiť prostredníctvom internetu.

18.02.2008 22:08
Katastrálny portál web Foto:
Ilustračné foto
debata

Radnica v Šali pripravuje niekoľko projektov, vďaka ktorým sa má byť mesto už koncom tohto roku zahustené informačnými technológiami. "Chceme spraviť v tejto oblasti výrazný skok. Zameriame sa hneď na niekoľko smerov. Predovšetkým to budú online služby pre občanov. Chceme tiež spustiť širokopásmový internet, ktorý bude dostupný na verejných priestranstvách a v školách, posunúť informatizáciu mestských organizácií a škôl a zaviesť systém e-demokracie,“ vysvetlil šaliansky viceprimátor Jozef Mečiar (SDKÚ).

Vďaka "elektronickej demokracii“ budú môcť Šaľania pri komunikácii s radnicou či pri presadzovaní svojich požiadaviek využívať rôzne dotazníky, ale aj petície, ktoré budú prístupné na internete. "Práca mestského zastupiteľstva a úradu bude prakticky bezpapierová. Všetky materiály budú uložené na serveroch, vznikne elektronická podateľňa, zavedie sa systém elektronického platenia daní a poplatkov, elektronické verejné obstarávanie a rôzne ďalšie nástroje a technológie,“ uviedol Mečiar.

Rozsiahly projekt informatizácie je momentálne pre radnicu prioritou. "Chceme, aby obyvatelia mesta žili na úrovni súčasnej doby. Aby bol pre nich mestský úrad čo najbližšie a svoje veci si mohli vybaviť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie,“ povedal primátor Šale Martin Alföldi (SDKÚ, KDH). Náklady na projekt si na radnici netrúfli odhadnúť, môže ísť aj o niekoľko desiatok miliónov korún. "Takéto investície sú návratné, dokonca ani nie dlhodobo. Obyčajne sa mestu vrátia do dvoch až troch rokov,“ skonštatovala expertka na informatizáciu samosprávy Adriana Króliková. Podľa jej slov môžu mestá šancu získať na podobné projekty aj peniaze z eurofondov. "Záleží na kvalite projektu. Musia sa však spoliehať aj na vlastné zdroje. Aby sa informatizácia patrične posilnila, mali by na ňu mestá vydávať ročne aspoň dve percentá zo svojho rozpočtu,“ myslí si Króliková.

Podobne chce postupovať aj Šaľa, ktorá časť projektu zaplatí z mestského rozpočtu, väčšinu by však mali vykryť peniaze z Európskej únie. Viac ako polovicu plánovanej internetizácie by mali dokončiť ešte na jeseň, najneskôr koncom tohto roku. O svoje poznatky a technológie sa mesto chce podeliť aj s okolitými obcami. Podľa Królikovej by takých projektov malo byť čo najviac. "Ľudia postupne vytvárajú tlak na informatizáciu verejnej správy. Jednoducho sa im už nechce alebo nestíhajú chodiť na úrady a chcú si veci vybaviť cez internet,“ dodala.

debata chyba