Mikloš ukazuje Radičovej, kto je pánom

Mocenský zápas medzi premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom sa stupňuje. Svedčia o tom aj posledné Miklošove personálne rozhodnutia a tvrdenie, že kauza s prenájmom priestorov pre Daňový úrad v Košiciach nabrala súčasné rozmery vinou premiérky.

03.05.2011 12:00
Radičová, Mikloš Foto:
Premiérka Iveta Radičová (vľavo) a minister financií Ivan Mikloš
debata (59)

„Tvrdím, že keď niečo mňauká ako mačka a má to chvost ako mačka, tak to bude mačka. Toto má všetky znaky mocenského boja,“ hovorí politický analytik Ján Baránek o Radičovej a Miklošovi. Tento boj však považuje za neštandardný, pretože proti sebe stoja na jednej strane ľudia okolo predsedu Mikuláša Dzurindu a na druhej strane vystupuje Radičová, ktorú nevedno kto zo strany podporuje. „Ako premiérka má silné mocenské prostriedky, ale ich nedostatočne využíva,“ podotkol Baránek.

Mikloš sa odmieta zrieknuť Miroslava Mikulčíka, ktorý na nátlak premiérky po kauze s prenájmom odišiel z funkcie šéfa Daňového riaditeľstva, a vybral si ho za svojho poradcu pre projekt informačného systému na jednotný výber daní, ciel a odvodov. Navyše, Mikulčíkovu bývalú poradkyňu na Daňovom riaditeľstve vymenoval za vedúcu služobného úradu na ministerstve financií.

Podľa Baránka ide len o ďalší Miklošov ťah, aby v rámci mocenského boja Radičovej dokázal, že aj napriek odchodu Mikulčíka z postu riaditeľa daniarov stojí za ním. Politológ Miroslav Kusý vidí medzi Miklošom a Radičovou skôr spor ako boj. Za dôležitý považuje spôsob, akým sa rieši, a ten bol podľa politológa nešťastný. Upozorňuje, že Mikloš nebol v práve, keď vyhlasoval, že si nedá hovoriť do odvolania Mikulčíka. „Radičová ako premiérka je jeho šéfkou. Mala právo na ten krok, ktorý urobila, a u Mikloša sa ozvala urazená márnivosť.“

Poslanci SDKÚ majú ku konfliktu medzi Radičovou a Miklošom zdržanlivý postoj. Ani jeden z nich sa Radičovej verejne nezastal. Podľa Tomáša Galbavého každé vyjadrenie k tejto kauze by situáciu len zbytočne vyostrovalo. „Budem zdržanlivý. Otázka nestojí tak, že by sa nikto z poslancov za Radičovú nepostavil. Mám na to svoj názor. Ten som povedal na prezídiu a budem o ňom hovoriť na straníckej pôde,“ poznamenal.

Zoltán Horvát si myslí, že spor medzi dvoma podpredsedami strany sa určite vyrieši. Martin Pado, ktorý je aj Radičovej externým poradcom pre vnútornú bezpečnosť, tvrdí, že každý má právo na svoj názor vrátane premiérky. Ako jediný z oslovených poslancov naznačil sympatie k jej postojom. „Možno má viac informácií ako mnohí iní. Pre mňa je jej stanovisko pochopiteľné,“ poznamenal Pado. Poslanec Štefan Kužma má informácie len z médií, a preto sa nechcel k problému vyjadrovať.

Radičovej v kauze s Mikulčíkom a Miklošom nepomohlo pred dvoma týždňami ani Prezídium SDKÚ a premiérka dosiahla Mikulčíkov odchod, až keď neprišla na rokovanie vlády. Ivan Štefanec však rozhodnutie prezídia strany interpretuje inak. Podľa neho sa postavilo k sporu tak, aby sa Radičová s Miklošom dohodli, a to je aj kľúčovej postoj väčšiny ľudí v SDKÚ. „Otázka preto nestojí, či sa bude niekto prikláňať na jednu alebo druhú stranu, ale ide skôr o to, aby sa napätie neprenášalo na niektoré ďalšie témy,“ tvrdí Štefanec.

Podľa analytika Baránka poslanci SDKÚ sú zaviazaní Dzurindovi a zároveň nechcú podkopávať premiérku, lebo by to vyzeralo zle smerom navonok. Politológ Kusý tvrdí, že Radičová je osamotená, pretože SDKÚ je staré súručenstvo a ona sa do strany dostala ako cudzí prvok. „Mikloš a Dzurinda sú dávno profesionálni politici,“ dodáva Kusý.

59 debata chyba