Mikolaj dal zabrať Maďarom

Žiakov maďarskej národnosti skúšal minister školstva Ján Mikolaj (SNS) zo slovenčiny tak, akoby išlo o ich rodný jazyk. Deviatacké testy zamerané na čítanie s porozumením dostali rovnaké ako slovenské deti. Aj tie sa pritom sťažovali na náročnosť štátneho Testovania 9. Deviatacké testy v stredu písalo vyše 50-tisíc žiakov. Únik písomky, ktorá vopred kolovala po internete, sa nepotvrdil.

07.02.2008 06:00
Testovanie deviatakov, škola, žiaci, študenti Foto:
Učiteľka rozdáva testy pre Testovanie 9 (bývalý Monitor 9) na Spojenej škole na Tilgnerovej 14 v Bratislave.
debata

Najväčšie problémy mali školy s vyučovacím jazykom maďarským, zo slovenčiny dostali také isté texty a otázky ako ostatní. Slovenský jazyk sa pritom neučia v takom rozsahu ako v iných školách.

„Na prečítanie troch textov a vypracovanie 15 úloh mali len 30 minút, to je málo,“ povedal slovenčinár Alexander Fibi. Nepovažuje za férové, že ukážky boli rovnaké pre slovenských žiakov aj pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. „Napríklad pojem poddimenzovaný je zrozumiteľný pre Slováka, ale u nás to nie je také frekventované slovo,“ dodal.

Podľa učiteľa slovenského a maďarského jazyka Bartolomeja Kóšu zadania vôbec nezohľadňovali učebné osnovy. „Ten, kto zostavoval test, nikdy nebol na škole a nevidel, ako vyzerá vyučovacia hodina,“ konštatoval.

Riaditeľ Základnej školy vo Veľkom Cetíne Ladislav Jaruska si myslí, že deti maďarskej národnosti boli znevýhodnené. „A to naše vedia slušne po slovensky. Neviem si predstaviť problémy deviatakov z okolia Dunajskej Stredy alebo iných oblastí, kde sa so slovenčinou stretávajú v súkromí oveľa menej,“ poznamenal.

Doteraz žiaci písali test z matematiky a slovenčiny, ktorý zisťoval, aké majú vedomosti. Slovenská písomka pre menšiny bola iná. Minister Mikolaj však tento rok časť testov zmenil, zameral ich na čitateľské zručnosti a praktické využitie učiva. Cieľom bolo priblížiť sa testovaniu OECD pod názvom PISA. To však sleduje úroveň materinského jazyka. Mikolaj preveril štátny jazyk, testy pripravil rovnako náročné pre všetky deti, bez ohľadu na rodný jazyk.

Ministerstvo školstva tvrdí, že rovnaké zadania pre všetkých sú v poriadku. „V školách s vyučovacím jazykom menšín bolo cieľom zistiť úroveň schopnosti používať slovenský jazyk v praktickom živote a možnosti uplatnenia žiakov na trhu práce na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa Dana Španková.

Prípravu Testovania 9 už skôr kritizoval exminister školstva László Szigeti (SMK). „Je neseriózne, ak skúšam žiaka z učiva, ktoré som ho nenaučil,“ reagoval včera Szigeti. Pripomenul, že v bežných školách je výučba slovenčiny zameraná inak ako pre deti maďarskej národnosti. Szigeti podozrieva Mikolaja, že testy zámerne prichystal tak, aby v nich školy s vyučovacím jazykom maďarským neuspeli. „Bol by to argument na zvýšenie hodín slovenčiny,“ dodal.

V novom štátnom vzdelávacom programe chce Mikolaj posilniť slovenčinu na úkor maďarčiny. Kým doteraz sa napríklad prvák učil maďarčinu osem hodín týždenne, po novom to má byť o dve hodiny menej. Slovenský jazyk sa dosiaľ učil štyri až päť hodín týždenne, od nového školského roka to má byť až šesť hodín.

Druhá časť Testovania 9 zo slovenčiny, ale aj z matematiky bola náročnejšia ako vlaňajší Monitor 9 aj podľa riaditeľky slovenskej školy Kláry Dziakovej z Košíc. „Praktická časť bola určite náročnejšia,“ poznamenala Dziaková.

Deviatacké testy sa podľa Štátneho pedagogického ústavu, ktorý ich pripravuje, uskutočnili bez ťažkostí. S výnimkou falošnej písomky z matematiky, ktorá vopred zaplavila internetové stránky. Ústav v tejto veci pripravuje trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za šírenie poplašnej správy.

debata chyba