Mikolaj dohodol s Mečiarom školné

Školné pre externistov prestalo HZDS prekážať. Líder strany Vladimír Mečiar sa v utorok dohodol s ministrom školstva Jánom Mikolajom (SNS) na novele vysokoškolského zákona. Poslanci strany, ktorá doteraz odmietala Mikolajov návrh podporiť, zaň nakoniec zrejme zahlasujú.

27.06.2007 08:20
Mikolaj Foto: ,
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Dohodu v utorok pre Pravdu potvrdil minister školstva, podrobnosti zatiaľ zverejniť nechcel. „V princípe sme to celé prebrali, pán predseda Mečiar mal nejaké požiadavky, ktoré do návrhu zapracujeme,“ povedal Mikolaj po rokovaní s Mečiarom. Podľa ministra by v takom prípade mal byť zákon pre HZDS prijateľný aj vtedy, ak v ňom zostane spoplatnenie externého štúdia.

Mečiar ešte minulý týždeň tvrdil, že spoplatnenie externého štúdia je protiústavné. „To nie je otázkou súhlasu. Ide o to, že zákon nie je v súlade s ústavou,“ zdôrazňoval. Šéf HZDS sa k celej veci včera nevyjadril, jeho poslanci o rokovaní s ministrom nič nevedeli.

„Nemám o tom informácie, zatiaľ sme v poslaneckom klube nehovorili, ako sa tento problém vyriešil,“ konštatovala poslankyňa Ľudmila Mušková, ktorá má v HZDS na starosti školstvo. O novele by sa malo hlasovať v piatok alebo na budúci týždeň.

Mikolaj uviedol, že má právne analýzy, podľa ktorých budú poplatky právne v poriadku. Minister, naopak, za zmätočný označil súčasný stav, keď sa na niektorých školách platí a iných nie.

Viac ako päťtisíc korún za semester napríklad zaplatí externista na Slovenskej zdravotníckej univerzite, ktorá sa výberom školného ani netají. Nejde pritom o súkromnú, ale o štátnu vysokú školu, ktorá je platená zo štátnej kasy. Spoplatnenie jej umožnili nejasnosti v súčasnom vysokoškolskom zákone, na ich výklade sa nevedia zhodnúť ani odborníci.

Na vyberanie poplatkov na zdravotníckej univerzite upozornila Slovenská rektorská konferencia, ktorá presadzuje spoplatnenie externého štúdia na všetkých typoch škôl. „Vnímame to ako nespravodlivosť,“ poznamenal viceprezident konferencie Ján Bujňák. Podľa neho sú už iba verejné vysoké školy v nevýhode, keď majú zakázané poskytovať externistom vzdelanie za peniaze.

Univerzita vyberá školné 5 180 korún na dvoch fakultách – ošetrovateľstva a zdravotníctva. Výšku poplatkov, ktorú stanovuje každoročne, zverejnila na svojej internetovej stránke. Rektor Ján Štencl sa k situácii včera nevyjadril.

Na štátnu Slovenskú zdravotnícku univerzitu sa nevzťahujú niektoré ustanovenia zákona, ktoré platia pre verejné vysoké školy. Pôsobí v osobitnom režime, dosah na ňu má ministerstvo zdravotníctva.

Exminister školstva Martin Fronc (KDH) potvrdil, že škola získala zvláštne postavenie aj čo sa týka spoluúčasti študentov na financovaní, ako sa to stalo, si on ani jeho nástupca László Szigeti (SMK) nepamätajú. „Pamätám si len, že v tom čase viacero právnikov potvrdilo, že to nie je protiústavné,“ poznamenal Szigeti. Fronc sa k celej veci bližšie vyjadriť nechcel. „Jediné spravodlivé a systémové riešenie je, aby všetci neplatili alebo všetci mali spoluúčasť na nákladoch na vysokoškolské štúdium,“ dodal.

Podľa ministerstva školstva je situácia nejasná a vyberanie poplatkov sporné. Hovorkyňa Viera Trpišová poznamenala, že na zdravotnícke fakulty sa síce nevzťahuje časť zákona, podľa ktorého sa na štátnych vysokých školách neplatí školné. Zároveň však súčasné právne normy nepredpisujú, ako poplatky vyberať. Či univerzita koná nesprávne, rezort jasne nepovedal.

debata chyba