Mikolaj nepôjde pri školnom pod 44 500 korún

Verejné vysoké školy nebudú môcť vyberať od externistov ľubovoľné školné. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) totiž ustúpi koaličným partnerom a obmedzí výšku poplatkov. Poslancom však odkázal, že nižší strop ako 44 500 korún nepripustí. O novele vysokoškolského zákona, ktorá spoplatní externé štúdium, v stredu rokoval parlament. | | | |

10.05.2007 07:02
Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

„Budem trvať na tom, aby výška limitu bola aspoň päťnásobok základu na výpočet školného,“ povedal pre Pravdu Mikolaj. Základ každoročne predpisuje rezort školstva, v súčasnosti je to 8 903 korún. Fakulty by tak najviac mohli od externých študentov pýtať ročne zhruba 44 500 korún, teda rovnako ako od denných študentov, ktorí opakujú ročník alebo študujú dlhšie.

Mikolaj však dúfa, že ak sa s poslaneckými klubmi dohodne, školné pre externistov môže byť vyššie. Strop pre poplatky je podľa neho možné určiť aj ako priemerný príspevok, ktorý dá štát na denného študenta. To je zhruba 90-tisíc korún.

V Národnej rade bude prijateľná skôr nižšia suma. „Som za to, aby bola určená maximálna hranica poplatkov,“ uviedol poslanec Smeru Róbert Madej, podľa ktorého by malo ísť o 30– až 40-tisíc korún. Rovnakú predstavu má aj exminister László Szigeti (SMK). „Dá sa o tom diskutovať, ale myslím si, že by to malo byť tak 35-tisíc korún,“ poznamenal Szigeti.

Minister školstva pôvodne nechcel nijaké obmedzenie školného pre externistov. Školy by tak mohli vyberať od nuly až po státisíce korún ročne. Proti tomu sa však postavilo HZDS, Smer a časť opozície. Podľa nich by sa tak externé štúdium zmenilo len na zárobkovú činnosť a veľká časť ľudí by si ho nemohla dovoliť.

Hoci minister ráta s ústupkami, naďalej trvá na tom, že na obmedzenie doplatia verejné vysoké školy. „Budú v nevýhode v porovnaní so súkromnými,“ zdôraznil Mikolaj. Súkromným školám totiž vláda nemôže diktovať, koľko peňazí si od externistov vyžiadajú.

Mikolaj upozornil, že v niektorých programoch externé štúdium nebude možné vôbec. Napríklad Žilinská univerzita školí externe pilotov, jeden študent ju ročne stojí niekoľko stotisíc korún. Ak si túto sumu nebude môcť vypýtať od spoločností, ktoré si školenie objednali, náklady sa jej nevrátia.

Snemovňa bude dnes hlasovať, či sa bude ďalej zákonom zaoberať. O jeho konečnej podobe poslanci rozhodnú až na júnovej schôdzi. Opozičné strany ho napriek ústretovému kroku ministra nepodporia, Szigeti tvrdí, že v návrhu je stále veľa nedoriešených vecí. Okrem iného podľa opozície nezaručuje, že vysoké školy nebudú pokračovať v nezákonnom vyberaním príspevkov od externistov cez rôzne firmy alebo dary.

Madej si myslí, že k takej situácii nedôjde. „Zákon zavádza pokuty od 500-tisíc do dvoch miliónov korún,“ konštatoval. Tie je podľa Madeja možné udeliť opakovane v prípade, ak budú školy nezákonne pýtať od externistov peniaze.

debata chyba