Mikolaj s utajovaním študentov narazil na odpor

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) dáva verejným vysokým školám návod, ako obchádzať zákon. Myslí si to nielen opozícia, ale naznačuje to aj HZDS. Politikom sa nepozdáva, že Mikolaj nariadil rektorom od septembra utajiť časť študentov.

29.07.2009 08:58
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

„Zavádzanie Akreditačnej komisie rozhodne nie je správne,“ tvrdí poslanec za HZDS Milan Urbáni. Podľa neho by Mikolaj mal prísť so zákonným riešením, vtedy ho HZDS podporí.

Mikolaj prikázal školám, aby do dokladov pre Akreditačnú komisiu nerátali študentov, ktorých prijímajú v poslednej chvíli. Ide o päťtisíc mladých ľudí, ich prijatie žiada Mikolaj s premiérom Robertom Ficom. Verejné školy pritom mali jasný plán – mať 44-tisíc prvákov na dennom štúdiu, aby vyhoveli jednej z podmienok komisie, od ktorých závisí, či ostanú univerzitami, alebo klesnú medzi vysoké školy, prípadne odborné školy. Najviac 20 študentov na profesora, docenta a PhD. presadil samotný Mikolaj.

„Minister sám ukazuje, ako obchádzať zákon. Nemôžeme sa tváriť, že študenti neexistujú. Potom ich zapíšme a povedzme im, že nemusia chodiť do školy,“ kritizuje predsedníčka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová (SDKÚ). Utajovanie študentov obhajuje aj premiér. „Je lepšie, ak si mladí ľudia budú zvyšovať kvalifikáciu, akoby sa mali bezcieľne nezamestnaní túlať po uliciach,“ oponuje Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.

Mikolaja sa zastáva poslankyňa za Smer Oľga Nachtmannová, podľa ktorej štát nemôže škodiť školám, ktoré výzve vyhovejú. „Za daných okolností je nevyhnutné, aby školy neboli znevýhodnené prijatím študentov, ktorí uspeli na prijímačkách, ale pre nedostatok miesta ich nezobrali,“ zdôvodnila Nachtmannová.

Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť si myslí, že Mikolaj „ohýbaním pravidiel“ znižuje kvalitu škôl. „Minister ešte pred pár týždňami trestal školy za to, že majú veľa študentov a teraz ich motivuje presne k tomu, čo na nich kritizoval,“ uviedla Králiková. „Minister dáva rôzne výnimky a univerzitami napokon zostanú školy, ktoré si to budú želať,“ dodala Rosová.

Študentom, ktorí skončili pod čiarou, budú fakulty posielať v týchto týždňoch oznámenia o dodatočnom prijatí. Ministerstvo školstva už potvrdilo, že na nich vyčlení 10 miliónov eur (300 miliónov korún). Cieľom opatrenia je, aby absolventi stredných škôl neskončili medzi nezamestnanými, ktorých pre krízu každý mesiac pribúda.

debata chyba