Mikolaj si posvieti na slovenčinu v školách

Štyri mínus. To by bola známka z diktátu, ak by ho písal úradník ministerstva školstva. Na slovenčinu učiteľov si posvieti minister školstva Ján Mikolaj (SNS), pritom aj vo vyhláseniach jeho rezortu sú prehrešky proti štátnemu jazyku.

07.01.2008 06:00
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj.
debata

Deväť gramatických chýb a niekoľko štylistických urobilo ministerstvo v správe o zápise prvákov, ktorú zverejnilo v piatok. Chýbala čiarka, päť spojovníkov, nesprávne boli vyskloňované dve slová a zle napísané číslo. Podľa jednotnej stupnice hodnotenia v školách je za viac ako sedem chýb v diktáte štvorka. „Bola by to štvorka, ak nie horšie,“ oznámkovala slovenčinárka Jana Šumichrastová z Gymnázia v Kremnici.

Učitelia a slovenčina

– predpokladom na výkon učiteľskej profesie bude ovládanie štátneho jazyka

– ak vzdelanie pedagóg dosiahol v inom jazyku ako štátnom, preukazuje jeho znalosť skúškou

– skúšku musí učiteľ vykonať do jedného roka od nástupu do zamestnania

– nemusí ju robiť, ak má maturitu (učitelia v školách s vyučovacím jazykom maďarským)

– skúšku zabezpečujú vysoké a stredné školy

– skúška sa bude skladať z rozhovoru v štátnom jazyku, hlasného prečítania vybraného článku a otázok k nemu

– súčasťou skúšky bude aj test z 25 až 50 otázok, ktorý bude skúmať slovnú zásobu

– kvalifikačné predpoklady, ktorých súčasťou je aj ovládanie slovenského jazyka, určí zákon o pedagogických zamestnancoch

 

Najväčšie problémy robia ministerským úradníkom zrejme čiarky. V stanovisku k stredoškolákom ich zabudli hneď päť. S chybami občas chodia do škôl aj úradné listy. V jednom z nich, ktorý súvisel s testami Monitor 9, ministerstvo vlani podľa svojho odborníka skúmalo úroveň „ovládnutia“ jazyka.

Aké chyby urobilo ministerstvo

– v správe o zápise prvákov – chýbala čiarka pred spojkou „ale“;

– chýbalo päť spojovníkov: 53-tisíc, 440-tisíc, 20-tisíc, 469-tisíc, 480-tisíc;

– namiesto 25 700 bolo 25700

– nevyskloňované boli slová 49,5 tisíc a 57,8 tisíc (správne je tisíca).

„Všetky úradné dokumenty, ktoré prídu na školy, by mali prejsť jazykovou úpravou. Drobné nedostatky sa však nepodarí vždy vychytať,“ uviedol šéf Asociácie štátnych gymnázií a riaditeľ jedného z nich Pavel Sadloň. Podľa neho by jazykové zručnosti mali byť prestížnou záležitosťou tak úradov, ako aj škôl.

Ministerstvo bude od ďalšieho roka prísnejšie kontrolovať slovenčinu v školách. V návrhu zákona o učiteľoch Mikolaj predpisuje dobrú znalosť slovenčiny ako predpoklad učiteľského povolania. Učiteľ ju musí doložiť skúškou. „Skladať ju budú tí, ktorí získali vzdelanie v inom ako v štátnom jazyku a nemajú maturitu zo slovenčiny,“ spresnila Mikolajova hovorkyňa Viera Trpišová.

Podľa šéfa Zväzu maďarských pedagógov Lászlóa Péka je takých pedagógov málo. „Pôjde len o ľudí, ktorí sa na Slovensko prisťahovali z Čiech alebo Maďarska, kam chodili do školy,“ povedal Pék. Pripomenul, že všetci učitelia, ktorí navštevovali slovenské školy s vyučovacím jazykom maďarským, majú maturitu zo slovenčiny.

Pék považuje dokazovanie vedomostí zo slovenčiny za zbytočné sekírovanie. „Myslím si, že učitelia slovenčinu ovládajú slušne, je to účelové znervózňovanie,“ konštatoval. Pék pripustil, že ak by školskí inšpektori preskúšali pedagógov, ktorí sa pohybujú v maďarsky hovoriacom prostredí, našli by asi nedostatky. „Máme však záujem vzdelávať sa ďalej a zdokonaľovať sa,“ dodal.

Ministerstvo priznalo, že nemá nijaký prieskum, ktorý by preukázal nedostatočné ovládanie slovenčiny u pedagógov. Na výrazné pochybenia podľa Trpišovej neprišla ani inšpekcia.

Sadloň nemá problém s tým, že učitelia budú musieť dokazovať, že vedia slovenčinu. „Treba však doriešiť, čo so zahraničnými lektormi, ktorí na slovenských školách učia cudzí jazyk. Ak by mali skladať skúšky zo slovenčiny, všetkých by sme museli poslať domov,“ poznamenal. Ministerstvo zrejme v ich prípade urobí výnimku.

Vláda Roberta Fica sa zaviazala zlepšiť úroveň používania štátneho jazyka. Budúci učitelia by tak slovenčinu mali študovať vo väčšom rozsahu a kurzy jazykovej kultúry budú navštevovať aj po nástupe do zamestnania.

debata chyba