Mikolaj sťažuje učiteľom cestu za väčšími zárobkami

Tisícom učiteľov sa komplikuje cesta za vyšším platom. Brzdou sa stáva minister školstva Ján Mikolaj (SNS), ktorý doteraz nedal riaditeľom škôl inštrukcie, ako zaviesť nové odmeňovanie učiteľov. Lepšie majú zarábať tí, ktorí nebudú len učiť, ale sami sa vrátia do lavíc.

24.10.2009 12:31
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Od 1. novembra začne platiť nový zákon, ktorý má učiteľom pridať eurá navyše, ak napíšu učebnice alebo pôjdu na kurzy či školenia. Za aktivity majú dostávať kredity. Keď ich budú mať 30, získajú šesťpercentný príplatok. Takmer 90-tisíc učiteľov však stále netuší, ako sa ku kreditom dopracujú.

„Neviem, či niekto vôbec vie, ako to bude fungovať. Chýbajú nám vyhlášky, ktoré zákon spresňujú,“ povedal riaditeľ Spojenej školy v Ružomberku Jaroslav Keyzlar. Riaditelia škôl zatiaľ nemôžu urobiť ani rozpis, kedy ktorý učiteľ pôjde na vzdelávací kurz. „Budúci mesiac by som mala vypracovať plán, ale stále neviem, aká je ponuka kurzov,“ sťažuje sa riaditeľka Gymnázia Jána Papánka v Bratislave Gabriela Dorňáková.

Zoznam kurzov má vytvoriť nová Akreditačná rada, ktorá ich musí schvaľovať. Minister však radu doteraz nevytvoril. „Vzdelávacie aktivity sa budú môcť akreditovať od 1. novembra po nadobudnutí účinnosti zákona o pedagogických zamestnancoch,“ uviedla hovorkyňa rezortu Dana Španková.

Akreditačnej rade môže trvať aj mesiace, kým kurzy odobrí. „Máme pripravených 133 študijných programov, pre ktoré chceme získať súhlas,“ podotkla Janka Chládecká z Metodicko-pedagogického centra v Bratislave. Koľko kreditov bude za jednotlivé kurzy, podľa Špankovej určí až rada. Učiteľom tak nezostáva nič iné, len čakať, aby si mohli vybrať vhodný kurz a začať so zbieraním kreditov.

Keyzlarovi sa nepáči, že pedagógovia sa majú naháňať za kreditmi. „Zníži sa úroveň výučby, pretože bude problém so zastupovaním. Nemáme predsa v skrini učiteľov, ktorých zvesíme a budú učiť,“ podotkol Keyzlar.

Ministerstvo školstva tento rok vyčlenilo na nové platy 4,37 milióna eur. Peniaze musí dať aj samospráva, pod ktorú prešla časť škôl. Združenie miest a obcí Slovenska kritizuje, že na takéto výdavky neboli pripravení, keďže zákon sa prijal v priebehu roka. V rozpočte tak musia dodatočne nájsť okolo milióna eur.

debata chyba