Mikolaj vráti učiteľov do školských lavíc

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tvrdí, že chce, aby učitelia modernejšie učili. Doviesť ich k tomu má štúdium, za ktoré budú dostávať peniaze navyše. Pri príprave nového zákona však narazil na ministerku práce Vieru Tomanovú (Smer).

20.01.2009 06:58
Mikolaj Foto: ,
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Prečo idete meniť učiteľské platy?
Aby mladý človek nemusel v školstve tridsať rokov čakať, kým sa mu po jednom percente zdvihne mzda, ako je to teraz. Ak bude šikovný, veľmi rýchlo sa dostane k lepšiemu platu – až o 60 percent vyššiemu než je nástupný.

** Ako?**
Budú štyri kariérové pozície. Začínajúci učiteľ sa po dvoch rokoch praxe dostane na samostatného pedagóga, tam platový rozdiel nebude. Učiteľ s prvou atestáciou však už bude mať 15-percentný príplatok, za druhú atestáciu dostane 25 percent.

To stále nie je 60 percent.
Príplatky získajú aj za nazbierané kredity. Za napísanie učebnice bude 10 alebo 15 kreditov, ďalšie dostane, ak budú jeho žiaci úspešní na olympiáde a podobne. Každý si bude body rátať sám, na konci mesiaca ich overí riaditeľ a učiteľ môže hneď na ďalší mesiac dostať príplatok.

Kedy sa učiteľ dostane na vyššiu pozíciu?
Keď absolvuje štúdium. Vzdelávať budú univerzity a ďalšie inštitúcie. Pripravíme množstvo kurzov, na ktoré vyžijeme eurofondy.

Diskutujte: Myslíte si, že nový zákon pritiahne do škôl viac mladých učiteľov a vyrieši problém nízkych platov?

Kto bude učiť, keď sa všetci rozbehnú študovať?
Riaditeľ si bude musieť urobiť ročný plán vzdelávania. Z európskych fondov môžeme zaplatiť suplovanie.

Sú učitelia, ktorí namiesto kurzov venujú všetok svoj čas deťom. Tí dostanú čo?
Bude to ako na vysokých školách. Ja som profesor, môj bývalý spolužiak je odborný asistent. Ja viem, že on učí lepšie ako ja, ale ja mám vyšší plat, lebo som profesor.

Je to v poriadku? Zmeny sa budú týkať základných a stredných škôl, univerzity sú o inom.
Musí ísť o merateľné výsledky. Tak ako na vysokých školách.

Šikovní ľudia utekajú zo školstva pre nízke platy. Zmení sa to?
Všetko závisí od toho, aká bude ekonomická sila štátu. Nový systém začne platiť od 1. septembra, ak ho schváli parlament. V tomto roku naň máme 10 miliónov eur (300 miliónov korún). Počíta sa s tým, že bude nabiehať tri roky.

Návrh zákona o učiteľoch už mal byť na vláde, stále ste ho nepredložili. Čo sa stalo?
Mali sme ho prerokovaný s odborármi, aj s ministerkou práce Vierou Tomanovou (Smer). Každý sa tváril, že to máme dohodnuté. Len čo bol zákon hotový, všetci nám zosypali pripomienky a museli sme začať odznova.

V čom bol problém?
Ministerke Tomanovej sa nepozdávalo, že učitelia budú platení celkom inak ako ostatní zamestnanci verejnej správy. Žiadala zachovať platové triedy. Ministerstvo školstva vyhovelo.

To však znamená, že zostanú platové tabuľky, ktoré platili za socializmu a reforma padá?
Nie, platové triedy síce budú, ale zároveň zavedieme kariérne príplatky.

debata chyba