Minister Baška zavelí na odchod

Šetrenie v armáde doľahlo už aj na vojakov. Kým doteraz sa o svoje miesta báli civilní zamestnanci rezortu obrany, na budúci rok prídu o miesta aj vojaci. Potvrdil to minister obrany Jaroslav Baška (Smer). Ten patrí medzi najmenej spokojných ministrov v kabinete Roberta Fica (Smer).

20.10.2008 05:18
Jaroslav Baška Foto:
Minister obrany Jaroslav Baška (Smer).
debata

V budúcoročnom rozpočte bude mať totiž reálne menej peňazí ako tento rok a stále nemá vyhraté. Fico totiž vyhlásil, že ak príjmy z daní pre krízu nebudú také, ako plánovali, prví, čo prídu o pridelené peniaze, budú práve vojaci. Koncom roka pritom rezort plánuje podpísať zmluvu o nákupe dopravných lietadiel za niekoľko miliárd korún a navyše v roku 2010 bude takmer všetka pozemná technika po lehote životnosti.

„Armáda prejde zmenou a zrušia sa minimálne dve veliteľstvá – spojovacie a logistiky,“ uviedol Baška. Doteraz hľadali v rezorte obrany rezervy pri civilných zamestnancoch. K prvému februáru skončí viac ako 1 440 civilistov, čo je 25 percent celkového počtu. „Na platoch by sme na budúci rok mali ušetriť okolo 320 miliónov korún (10,3 milióna eur),“ dodáva Baška. Presné počty, koľko vojakov skončí, zatiaľ nevedel uviesť. „Šetrenie sa však určite nedotkne bojaschopnosti zahraničných misií a našich záväzkov k NATO a EÚ,“ ubezpečil Baška.

Šetrenie však neskončí iba pri zamestnancoch. Baška plánuje zrušiť vojenské podniky a výskumné technické ústavy. „Päť vojenských podnikov a tri ústavy, to je veľa. O podnikoch ešte nie je rozhodnuté, ale ústav zostane iba jeden. Čo potrebuje armáda, odtiaľ vyberieme a zvyšok pôjde preč,“ dodáva Baška.

Znižovanie počtu zamestnancov však Baškovi nemusí pri zachovaní bojaschopnosti a obnove techniky pomôcť. Fico totiž vyhlásil, že v prípade problémov s výberom daní na sociálne programy nesiahne, ale na odstrel bude ako prvá armáda. „Pôjdeme na úkor iných vecí. Poznáte môj názor na armádu, poznáte môj názor na verejné obstarávanie,“ uviedol Fico.

Pred armádou však stoja najmenej dve veľké investície. Do konca októbra by sa malo rozhodnúť, aké a za koľko peňazí nakúpia vojaci dopravné lietadlá. Vzhľadom na nedostatok peňazí tak zrejme vyhrá najlacnejší variant dvoch menších lietadiel. Teda buď španielska Casa, alebo taliansky Spartan. Ročné splátky by sa mali pohybovať okolo 500 miliónov korún (16,6 milióna eur).

Ďalším problémom je pozemná technika. Podľa dokumentov rezortu obrany v roku 2010 bude až 90 percent pozemnej techniky po lehote životnosti. „Ako jediná krajina V4 sme neboli schopní nakúpiť za 15 rokov žiadnu novú techniku. Určite niečo budeme musieť čo najskôr nakúpiť,“ tvrdí Baška.

Drvivú väčšinu peňazí každoročne v rezorte zhltnú platy a základná prevádzka. Tento rok iba 18 percent z 30-miliardového (jedna miliarda eur) rozpočtu išlo na rozvoj obrany. „Ideálne by bolo dávať na rozvoj a modernizáciu 30 percent,“ tvrdí Baška. Aj preto znižujú stavy, aby ušetrili na platoch.

Baška zároveň pripustil, že by bol rád, keby mu poslanci v parlamente pomohli a zmenili pomery v rozpočte. „Musím však rešpektovať priority tejto vlády,“ dodáva Baška. Veľké zmeny zrejme nemajú šancu na úspech. Pripustil to aj šéf brannobezpečnos­tného výboru parlamentu Rudolf Pučík (SNS). „Sme proti šetreniu, ktoré by obmedzovalo bojaschopnosť armády nielen v zahraničí, ale aj doma. Ak však už bol rozpočet dohodnutý na Koaličnej rade, tak už sa tam nič meniť nebude,“ uzavrel Pučík.

Na obranu v roku 2009 tak pôjde iba 1,4 percenta HDP, čo patrí medzi najmenej z krajín NATO a doteraz najnižšie percento v histórii Slovenska. Aliancia pritom žiada, aby na obranu jednotlivé štáty dávali najmenej dve percentá. Na druhej strane limit plní máloktorá členská krajina NATO.

debata chyba