Minister Galko potichu mení VOS

Vojenská kontrarozviedka má nového riaditeľa. Antona Ondrušku, ktorého na čelo Vojenského obranného spravodajstva dosadil po voľbách minister obrany Ľubomír Galko (SaS), vystriedal Pavel Brychta. Hoci sa tak stalo ešte v minulom roku, ministerstvo obrany o výmene neinformovalo dokonca ani parlamentný výbor pre kontrolu činnosti vojenského spravodajstva.

12.02.2011 07:34 , aktualizované: 19:16
Ľubomír Galko Foto:
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) neinformoval o zmenách vo vojenskej kontrarozviedke ani príslušný parlamentný výbor.
debata (29)

Potvrdil to predseda výboru Peter Žiga (Smer). „Minister s výborom, ktorý má kontrolovať vojenské spravodajské služby, nekomunikuje ani neoznamuje personálne či organizačné zmeny. Už aj koaličným poslancom výboru dochádza trpezlivosť,“ vyhlásil Žigo. Výbor sa podľa neho o všetkých zmenách v službách dozvedá ex post a z neoficiálnych mi­est.

Ondruška, ktorý sa do vedenia vojenskej kontrarozviedky dostal v auguste, viedol službu len tri mesiace. Dnes robí Brychtovi zástupcu. V kuloároch sa spomína, že by mal čoskoro obsadiť miesto v misii Slovenska pri NATO v Bruseli, rezort obrany to však popiera. „Pán Ondruška je zástupcom riaditeľa VOS a na tomto nehodláme momentálne nič meniť,“ povedal hovorca Ivan Rudolf.

V prípade výmeny Ondrušku ministerstvo obrany tvrdí, že šlo o plánovaný krok. „Minister Galko bol od začiatku s pánom Ondruškom dohodnutý, že túto funkciu bude vykonávať len dočasne, pokiaľ pán Brychta nezíska previerku na najvyšší stupeň prísne tajné,“ uviedol Rudolf.

Ondruška a Brychta vo vojenskom spravodajstve už v minulosti pôsobili. Brychta z neho pred vyše rokom odišiel a teraz sa tam znova vrátil.

Riaditelia vojenských spravodajských služieb sa striedali aj za bývalej vlády, presnejšie v rozviedke. Na čele Vojenskej spravodajskej služby sa vtedy vymenili štyria ľudia, z toho traja v priebehu polroka. Najkratšie, iba dva mesiace, vydržal Peter Solčanský, ktorého meno sa neskôr ako úradníka životného prostredia spájalo so škandalóznym predajom emisií.

Bezpečnostný analytik Peter Švec upozorňuje, že časté výmeny vedenia spravodajských služieb škodia Slovensku aj obrane. „Vojenské spravodajské služby sú armáda v armáde. Tento problém si vyžaduje komplexnú a systematickú zmenu, na ktorú však nie je politická vôľa,“ vyhlásil.

Podľa zdrojov Pravdy blízkych rezortu obrany nastali k 1. februáru vo vojenskom spravodajstve organizačné zmeny. Podľa neoficiálnych informácií sa mali dotknúť vyše stovky pracovníkov vojenskej kontrarozviedky. Niekoľko desiatok ich malo po výmene vlády zo služby aj odísť. Ministerstvo obrany zmeny popiera.

Parlamentný kontrolný výbor o dianí vo vojenských spravodajských službách oficiálne informácie nemá. Galko ani pozvaní šéfovia spravodajských služieb neprišli na posledné zasadnutie výboru, kde sa malo rokovať o rozpočte pre služby aj o organizačných zmenách. Všetci traja tam poslali len svojich zástupcov. Podľa bývalého ministra obrany a člena výboru Martina Fedora (SDKÚ) však napriek tomu situácia nie je až taká dramatická. „Na najbližšom výbore nás minister, ak si myslí, že by mal výbor vedieť o nejakých zmenách, určite s nimi oboznámi,“ uviedol Fedor.

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba