Ministri odmeňujú svojich ľudí osobitne

Osobné platy rozdávajú ministri svojim podriadeným ako na bežiacom páse. Tento spôsob odmeňovania je pôvodne určený pre úradníkov mimoriadneho významu, v skutočnosti však nadštandardné platy najčastejšie získavajú najbližší spolupracovníci členov vlády. Platí to pre súčasnú aj predchádzajúcu vládu. Radičovej ministri sa špeciálne starajú o svojich vybraných podriadených rovnako ako v prechádzajúcich štyroch rokoch Ficovi.

22.10.2010 22:19
debata (19)

Väčšina ministrov, ktorých oslovila Pravda, odmietla povedať, ako týchto ľudí platia a za čo im osobný plat priznávajú. Zákon ich výšku neobmedzuje, podľa dostupných informácií sa najčastejšie pohybuje od 2 520 až po 3 300 eur.

Odborník na štátnu správu Ľubomír Plai upozorňuje na nedostatky v zákone o štátnej službe, ktorý takmer vôbec nešpecifikuje podmienky na priznanie osobného platu. „Musí ísť o plnenie mimoriadnych úloh. O tom však zase rozhoduje ten, kto osobný plat priznáva,“ hovorí Plai.

Z vlády si najviac svojich úradníkov cení minister financií Ivan Mikloš. Ten dal osobný plat až 38 svojim podriadeným. Rezort financií neodpovedal na otázky, aké osobitne významné alebo mimoriadne náročné úlohy títo úradníci pre ministra financií plnia ani akú funkciu zastávajú. Hovorca ministra Martin Jaroš tvrdí, že po nástupe Mikloša sa počet úradníkov s osobným platom znížil. ,„Na porovnanie s érou ministra financií Jána Počiatka do 1. júna bolo v rezorte 84 zamestnancov s osobným platom,“ reagoval Jaroš.

Keď bol Mikloš ministrom financií v Dzurindovej vláde, osobný plat priznal napríklad šéfke úradu ministerstva Jane Červenákovej, ktorá je podľa obchodného registra spoločníčkou vo firme jeho manželky. Či je dnes Červenáková v tej istej funkcii odmeňovaná rovnakým spôsobom, ministerstvo nepovedalo.

Jediný minister ktorý bol ochotný zverejniť výšku osobného platu pre úradníka plniaceho mimoriadne úlohy, bol minister obrany Ľubomír Galko. Ten priznal osobný plat len šéfke svojej kancelárie Margaréte Cehlárikovej vo výške 2 520 eur. Aké mimoriadne úlohy však Cehláriková plní pre neho a rezort, Galko neuviedol.

Rezort tvrdí, že za ministrovania Jaroslava Bašku mali osobný plat až piati vysoko postavení úradníci. „Na porovnanie predchodkyňa šéfky kancelárie ministra dostávala osobný plat 3 260 eur,“ uviedol hovorca rezortu Richard Šümeghy. Na plat sa nemohli sťažovať ani štyria sekční šéfovia, tí videli na páskach každý mesiac od 3 000 do 3 260 eur.

Podľa Plaia na každú odbornú prácu treba odborníka s príslušným vzdelaním a praxou. „Ak to tak nie je, potom najali alebo spolustraníka či kamaráta,“ reagoval. Ministri zhodne tvrdia, že všetci ľudia s osobným platom plnia pre rezort úlohy mimoriadneho významu.

Na ministerstve vnútra majú osobný plat ôsmi úradníci. Rezort ich výšku nezverejnil. „Títo zamestnanci plnia osobitne významné a mimoriadne náročné úlohy vyplývajúce z programového vyhlásenia vlády. Zastávajú funkciu generálnych riaditeľov, riaditeľov úradu, odborníkov plniacich úlohy pre člena vlády,“ reagovala Natalia Hattalová z tlačového oddelenia.

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák udelil osobné platy deviatim úradníkom. „V rezorte som mal asi zopár odborníkov, ktorí plnili významné úlohy. Súviselo to so vstupom do Schengenu a keby som ich nedokázal zaplatiť, tak by do štátnej správy robiť neprišli,“ povedal Kaliňák.

Na ministerstve spravodlivosti má osobný plat len riaditeľka kancelárie ministerky. Tá má podľa hovorcu Petra Bublu vytvoriť sieť inštitúcií na ochranu ľudských práv. Bývalé vedenie rezortu priznalo osobný plat dvom zamestnancom. „Osobný plat má určený riaditeľka Centra právnej pomoci. Mal ho aj Štefan Minárik, ktorý bol na pozícii zastupujúceho generálneho riaditeľa sekcie trestného práva,“ spresnil Bubla.

Na ministerstve zahraničných vecí sú takto odmeňovaní traja štátni zamestnanci. „Dvaja pracujú pre rezort už dlhšie, súčasný minister Mikuláš Dzurinda určil osobný plat jednému zamestnancovi. Ten ako poradca pre vládnu agendu koordinuje prípravu materiálov na zasadnutia kabinetu,“ povedal hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher.

Ostatné ministerstvá – práce, zdravotníctva či školstva nezamestnávajú podľa ich hovorcov úradníkov, ktorých odbornú prácu by minister ocenil osobným platom.

Priamo pre premiérku Radičovú pracuje iba jeden zamestnanec s osobným platom. Je to jej hovorca Rado Baťo. Pre Fica pracovalo deväť takýchto úradníkov mimoriadneho významu.
Osobným platom neprilepšila svojmu hovorcovi však iba premiérka, ale aj minister vnútra Daniel Lipšic či minister financií Ivan Mikloš. Prilepšili si najmä tí hovorcovia, ktorí na tento post nespĺňajú kvalifikačné predpoklady. Časť bývalých novinárov, ktorí sú dnes hovorcami, totiž nemá skončené vysokoškolské vzdelanie.

Odborník na štátnu službu hovorí, že mať hovorcu s osobným platom je absurdné. „Neviem, čo je na práci hovorcu mimoriadna úloha. Je to odborná práca ako každá iná. Ak to tak nie je, potom najali celebritu za 3 000 eur na zlepšenie pošramotenej reputácie vládneho úradu,“ reagoval Plai. Podľa neho aj v tomto prípade ťahá etika za kratší koniec. „Nehovoriac o tom, že na potrebu šetriť v štátnej správe sa zabudlo,“ upozornil bývalý šéf Úradu pre štátnu službu.

19 debata chyba