Moslimovia chcú Greenwich v Mekke

Svoj Big Ben už majú, teraz chcú, aby sa deň začínal na ich svätom mieste. V Saudskej Arábii dnes vyskúšajú najväčšie vežové hodiny na svete.

12.08.2010 08:38
mekka, hodiny, mrakodrap Foto:
V Saudskej Arábii vyskúšajú najväčšie vežové hodiny na svete. Tie sú súčasťou komplexu, ktorý sa po dokončení stane druhým najvyšším mrakodrapom na svete.
debata (24)

Tie sú súčasťou komplexu, ktorý sa bude po dobudovaní týčiť do výšky 640 metrov. Stane sa tak druhým najvyšším mrakodrapom sveta. Zámerom tvorcov je, aby sa čas na veži hneď vedľa Veľkej mešity stal určujúcim pre moslimov na celom svete. Tam sa však mnohí zastaviť nechcú.

„Cieľom je nahradiť greenwichský čas časom v Mekke,“ citoval britský Daily Telegraph Muhammada Arkúbího, manažéra jedného z hotelov v rozostavanom komplexe. Čas v britskom Kráľovskom observatóriu svet prijal za štandard už v roku 1884 na washingtonskej konferencii, kde sa zároveň dohodlo, že Greenwichom bude prechádzať nultý poludník. Dnes je síce greenwichský čas nahradený univerzálnym koordinovaným časom, určovaným atómovými hodinami, oficiálny deň sa však stále začína na predmestí Londýna.

Moslimskí učenci sa už pred dvoma rokmi na konferencii v Dohe zhodli, že nultý poludník by mal prechádzať ich svätým mestom. Mekka je podľa záverov konferencie stredom sveta a greenwichský štandard ostatným len nanútili západné mocnosti.

Kým na tomto poli zrejme úspech čakať nemôžu, Mekkčanov môžu tešiť aspoň rekordné hodiny. Budú umiestnené na veži nápadne pripomínajúcej vežu britského parlamentu. Tá, hoci sa volá svätoštefanská, je podľa prezývky svojho zvona vo svete známa aj ako Big Ben. Z diela nemeckých a švajčiarskych hodinárov v Mekke zatiaľ funguje len jedna strana, ostatné tri dohotovia neskôr.

Každý z ciferníkov s priemerom približne 45 metrov má byť vytvorený z vyše 98 miliónov kusov sklenej mozaiky a na každom z nich bude po dokončení nápis Boh je najväčší. Stavitelia veže mysleli aj na praktickú stránku veci. Dvadsaťtisíc zelených a bielych diód na ciferníku sa každý deň päťkrát rozbliká, aby moslimovia v okruhu tridsiatich kilometrov zaznamenali, že nastal čas na modlitbu.

Skúška hodín je načasovaná na začiatok pôstneho mesiaca ramadán. Milióny praktizujúcich moslimov na celom svete počas neho nebudú za denného svetla jesť, piť, fajčiť a oddávať sa ďalším pôžitkom. Začiatok ramadánu určujú moslimskí duchovní podľa toho, kedy sa na oblohe objaví prvý kúsok nového mesiaca.

24 debata chyba