Moslimská ministerka láme v Nórsku rekordy

Ešte nič nespravila a už sa zapíše do dejín. Hadia Tajiková je prvou moslimkou, ktorá si v Nórsku zasadne do vládneho kresla. Zároveň je najmladšou nórskou ministerkou vôbec. Nórka pakistanského pôvodu dostala na starosť rezort kultúry v rámci veľkého presúvania postov v kabinete premiéra Jensa Stoltenberga. Ten si od neho sľubuje zlepšenie pozícií pred budúcoročnými voľbami a vymenovaním Tajikovej aj väčšiu aktivizáciu prisťahovalcov, ktorí sú tradičnými priaznivcami jeho Strany práce.

26.09.2012 08:30
Hadia Tajiková Foto:
Hadia Tajiková
debata (18)

„Stále som tým zaskočená,“ komentovala svoje vymenovanie Tajiková. Na rozmyslenie dostala len deň. Volali jej z úradu premiéra. „Zdalo sa mi to čudné. Najskôr som si myslela, že mi premiér chce niečo povedať k prejavu a poznámkam, ktoré som predniesla v ten deň na porade. Ale keď som za ním prišla, oznámil mi toto. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie,“ povedala televízii NRK.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka zo srdca nórskeho ropného priemyslu pritom nie je v politike nováčikom. Od útleho veku sa angažovala v mládežníckych organizáciách socialistov – miestnu viedla a v krajskej bola podpredsedníčkou. Odtiaľ bol už len krok k vyšším postom. Vyštudovaná novinárka s titulom zo štúdií ľudských práv v Británii má za sebou prax v rôznych nórskych médiách, kde sa venovala témam od zatúlaných mačiatok na letisku až po problémy s krajnou pravicou. Do politiky sa však vrátila, najskôr radila niekoľkým ministrom, aby sa ako 25-ročná stala najmladšou poradkyňou premiéra vôbec. Stoltenberg ju preto pri výbere do ministerského kresla už dobre poznal.

„Urobili sme zmeny, aby sme pripravili priestor pre nové hodnoty, nové sily a nové myšlienky,“ komentoval premiér výmeny na postoch. Rok pred voľbami jeho strana zaostáva v prieskumoch. Hoci prisťahovalci patria medzi jej podporovateľov, mnohí voliť nechodia. Podľa politológov to má vymenovanie Tajikovej zmeniť a ukázať, že pre etnických Nenórov nie je cesta na najvyššie miesta zahataná. Je to aj signál, že po vyčíňaní Andersa Breivika zostáva nórska ľavica verná myšlienkam, ktoré chcel masový vrah a bojovník proti multikulturalizmu zastaviť.

Dcéra obchodníka, ktorý s manželkou emigroval z Pakistanu do Nórska v sedemdesiatych rokoch, príležitosť víta. „V našich životoch by mali byť len dve obmedzenia,“ napísala na svojej internetovej stránke. „Ako vysoko si sami nastavíme ciele a ako tvrdo chceme pracovať na ich dosiahnutí.“

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba