Most-Híd novelu o občianstve od partnerov odmieta, Smer ju možno podporí

Most-Híd nepodporí návrh novely zákona o štátnom občianstve, ktorý do parlamentu predložili Pavol Hrušovský (KDH) a Jozef Mikuš (SDKÚ).

26.09.2011 15:23 , aktualizované: 18:28
debata

Poslanci navrhujú, aby sa od 1. januára budúceho roka strata štátneho občianstva nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva obmedzila na prípady, keď cudzie štátne občianstvo bolo nadobudnuté bez toho, aby žiadateľ mal v tejto krajine nejakú formu evidovaného pobytu. Zároveň chcú umožniť osobám, ktoré od 17. júla 2010 do 31. decembra 2011 získali cudzie štátne občianstvo počas pobytu v cudzine a stratili občianstvo SR, opätovne nadobudnúť občianstvo SR.

Podľa Gábora Gála z Mosta-Híd tento návrh nie je a priori riešením, ale iba kozmetickou úpravou a občania proti svojej vôli aj naďalej budú o štátne občianstvo prichádzať. Most-Híd vidí cestu iba v návrate k stavu, ktorý bol na Slovensku pre prijatím dnešného znenia novely minulý rok za vlády Roberta Fica (Smer).

Súčasná úprava neumožňuje ľuďom mať dve občianstva, ak to druhé získali na základe výslovného prejavu vôle. Je to reakcia na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Ten umožňuje získať maďarské občianstvo aj tým, ktorí v Maďarsku nemajú trvalý pobyt a nikdy tam nežili, stačí, že ich predkovia mali maďarský pôvod.

„Kým si maďarský premiér Viktor Orbán toto nevymyslel, nikomu predchádzajúca legislatíva neprekážala,“ poznamenal Gál. Poslanecký klub strany Most-Híd sa nebavil o tom, či by prípadne koaličný návrh novely podporili aspoň do druhého čítania.

Matovič označil obsah návrhu za somarinu

Podľa lídra Obyčajných ľudí a nezaradeného poslanca Igora Matoviča nebude o čom hlasovať, lebo predkladatelia nedodržali na predloženie novely zákona šesťmesačnú lehotu. Návrh doručili do Národnej rady SR v piatok 23. septembra, no polročná lehota od predchádzajúceho podania novely v tej istej veci uplynula až v sobotu, povedal.

„Keď som ja predkladal novelu zákona v apríli, koalícia sa zľakla, že by to mohlo prejsť a zrazu si spomenuli, že existuje Rokovací poriadok, ktorý hovorí o šesťmesačnej lehote a novelu nezaradili do programu schôdze. Richard Sulík si to dal vtedy odobriť aj ústavnoprávnym výborom,“ hovorí Matovič.

Bývalý predseda parlamentu Hrušovský by mal preto podľa neho vedieť, že „nie je možné, aby raz dupal nožičkami za dodržiavanie lehôt, ale ak sa to týka jeho samého, už zrazu je všetko inak. Ak raz platí zákon, musí platiť rovnako pre Matoviča ako aj pre Hrušovského,“ podotkol Matovič.

Samotný obsah predloženého návrhu označil líder Obyčajných ľudí za „somarinu.“ Ako poukázal, už v súčasnosti je veľmi jednoduché získať v Maďarsku akýkoľvek evidovaný pobyt.

„Tvária sa, že predkladajú niečo úplne iné, ale de facto je to presne to isté. Vo februári chceli dovoliť Orbánovi, aby mohol na Slovensku rozdávať maďarské občianstvo hocikomu. V tom sme im zabránili. Teraz prišli akože s lepším riešením, kde budú od ľudí už vyžadovať reálnu väzbu na inú krajinu. Dobre, povedal som si, ak to bude naozaj tak. Oni si však dali ako jedinú podmienku akýkoľvek pobyt. To je však rovnaká zvrátenosť,“ tvrdí Matovič.

Ak si podľa neho Orbán zistí, ako mu naivní Slováci chcú zjednodušiť cestičku k prisvojeniu si státisícov slovenských občanov, bude prechodný pobyt formálne udeľovať každému slovenskému Maďarovi spolu so žiadosťou o občianstvo.

„A keďže našich Maďarov akútne v budúcich voľbách potrebuje, nečudoval by som sa, ak by im všetkým prechodný pobyt dal teatrálne rovno u neho doma. Za tých pár stotisíc hlasov mu to určite stojí a Slovensku sa tak krásne vysmeje do očí. Novela nič nerieši, je to len nebezpečné diletantstvo,“ uzavrel Matovič.

„Text návrhu je výsledok toho, na čom sme sa dokázali dohodnúť,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš. Podľa jeho slov ide o návrh koaličných strán SDKÚ, KDH a SaS. V parlamente sa však objavil ako iniciatíva SDKÚ a KDH. Návrh, ktorým by sa mal parlament zaoberať na októbrovej schôdzi, je takmer identický s návrhom strany Smer zo začiatku roka.

Maďarič: Po špecifikovaní pojmov by sme novelu podporili

Smer nebude mať problém podporiť novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú Hrušovský Mikuš, ak jasne vyšpecifikujú pojem „nejaká forma evidovaného pobytu.“ Uviedol to podpredseda Smeru Marek Maďarič. Ak navrhovaná forma evidovaného pobytu bude spĺňať štandardné kritérium na trvalý pobyt alebo priamu rodinnú väzbu, nevidí Maďarič dôvod, aby normu ich poslanci nepodporili. Ak to predkladatelia vyšpecifikovať nedokážu, opozičný líder bude návrh pripomienkovať alebo by o tom rokovali. Všeobecná forma pobytu by v zákone nemala byť, pod týmto pojmom sa podľa Maďariča môžu skrývať aj formy krátkodobého pobytu.

„Vždy sme hovorili, že pri zákone o štátnom občianstve nám ide o vec,“ vysvetlil Maďarič dôvod, pre ktorý sú ochotní pri vyšpecifikovaní pojmu formy evidovaného pobytu koaličný návrh podporiť. Za dôležité považuje odstrániť zo súčasného znenia zákona, ktorý bol prijatý vlani za vlády lídra Smeru Roberta Fica to, že občianstvo stratí každý pri získaní iného. „Chceme, aby norma mala podobu, že štátne občianstvo SR stratí len ten, kto nemá priamu väzbu na tú krajinu,“ dodal.

debata chyba