Most žiada viac vysielania pre menšiny

Spojenie rozhlasu a televízie sa posunulo bližšie k schváleniu v parlamente, keď ho v utorok podporil výbor pre kultúru a médiá. Strany však zároveň prichádzajú s ďalšími požiadavkami, ktoré chcú ešte presadiť do zákona o Rozhlase a televízii Slovenska. Most - Híd má napríklad v úmysle presadiť zásadné zmeny vysielania pre menšiny.

25.11.2010 06:10
počítač, technika, zariadenie, rozhlas, médium Foto:
Ilustračné foto. V prípade Slovenského rozhlasu chce Most presadiť vytvorenie samostatného okruhu vysielania pre menšiny.
debata (52)

„V rozhlase chceme samostatný okruh vysielania pre menšiny. V STV žiadame zákonom zabezpečiť toľko premiérových programov pre menšiny, koľko percent z počtu obyvateľov budú tvoriť podľa sčítania ľudu,“ povedal predseda poslaneckého klubu Mostu László Solymos. Menšiny tvoria teraz asi 15 percent obyvateľstva, z toho desať percent maďarská.

V rozhlase i televízii by malo mať vysielanie pre národnostné menšiny zaručenú samostatnú organizačnú zložku. V televízii v súčasnosti funguje spolu s náboženským vysielaním a vysielaním pre hendikepovaných spoluobčanov, v rozhlase vysiela program v jazykoch menšín na Rádiu Patria.

Podľa ministra kultúry Daniela Krajcera však návrh Mostu nie je dobrý. Sám má pripravený návrh na zabezpečenie služieb pre menšiny, na ktorom sa skúsi dohodnúť s členom mediálneho výboru parlamentu za Most Lászlóom Nagyom. V televízii pripúšťa problém, ktorý je ťažké riešiť pred blížiacim sa sčítaním obyvateľstva. V rozhlase by malo zostať vysielanie cez programovú službu Rádia Patria. „Malo by ísť o akési status quo,“ dodal minister.

Zákon o Rozhlase a televízii Slovenska vo výbore nepodporilo KDH, hoci podmienečný súhlas avizovalo. „Aké by sme potom mali prostriedky nátlaku na ministra?“ vysvetlil poslanec Pavol Abrhan, prečo sa zdržal hlasovania. KDH naďalej žiada zachovať voľbu generálneho riaditeľa rozhlasotelevízie Radou, nie parlamentom, ako navrhuje v zákone Krajcer. Táto snaha KDH nenašla podporu u ministra ani u koaličných partnerov. Ďalšiu požiadavku, aby v prechodnom období nerozhodoval o RTS minister kultúry, si Krajcer osvojil. Bude hľadať spôsob, ako inak preklenúť čas do zvolenia prvého šéfa novej verejnoprávnej inštitúcie.

Opozícia vidí v celom zákone jediný cieľ koalície – politicky ovládnuť verejnoprávne médiá. „Vždy cítiť politiku pri verejnoprávnych médiách, za vás aj za nás. Len my máme lepšie tipy na generálnych riaditeľov,“ podotkol k jej výhradám Tomáš Galbavý z SDKÚ. Sám si nie je istý, či spojenie zachráni STV s dlhom 27 miliónov eur, ktorý má na budúci rok vzrásť o ďalších desať miliónov.

Parlamentná schôdza, kde sa definitívne rozhodne o budúcnosti oboch verejnoprávnych médií, sa začne v posledný novembrový deň.

52 debata chyba