Mŕtve vtáky padali z neba už aj vo Švédsku, vedci skúmajú, čo sa deje

V Spojených štátoch zaznamenali v krátkej dobe už druhý záhadný úhyn vtákov, ktorí doslova popadali z neba. Pri Baton Rouge – hlavné mesto južného štátu Louisiana – našli 450 mŕtvych operencov. Takmer stovka mŕtvych vtákov spadla dokonca aj v meste Falköping na juhozápade Švédska.

05.01.2011 16:05
drozd Foto: ,
Podľa veterinárov nezvyčajný Silvestrovský dážď, keď z neba padali mŕtve drozdy, spôsobil strach vtákov z odpaľovanej pyrotechniky.
debata (10)

Louisianské médiá v utorok napísali, že stovky uhynutých vtákov našli v pondelok na polnej ceste pri malej obci Pointe Coupee neďaleko Baton Rouge. Podľa ekológov niektoré z uhynutých vtákov vleteli do rozvodov elektriny. Veterinár Jim LaCour povedal, že uhynuté vtáky mali polámané krídla a kosti. Niektorí mali zlomené krídla, ale žili.

Po Novom roku svet obletela správa o silvestrovskom prípade, keď v mestečku Meebe v štáte Arkansas, asi 500 kilometrov severne od Pointe Coupee, uhynulo a popadalo na zem vyše tritisíc vtákov podobných drozdom. Štátni veterinári vo svojej predbežnej správe vylučujú, že by títo vtáci druhu vlhovec červenokrídly uhynuli na následky choroby alebo nákazy.

Silnie naopak podozrenie, že vtáky vydesila silvestrovská pyrotechnika a tak úplne stratili orientáciu. Padajúce vtáky vrážali do stĺpov verejného osvetlenia, do áut i do ľudí alebo vzájomne jeden do druhého. Niektoré leteli z neba kolmo priamo na zem.

V malom meste Falköping na juhozápade Švédska sa v utorok neskoro večer našo na jednej z ulíc asi sto mŕtvych vtákov. Zverolekári ich teraz vyšetrujú v snahe zistiť príčinu hromadného úmrtia.

Môže to tak vyzerať, že byť vtákom nie je v týchto dňoch žiadne veľké šťastie. Podľa vedcov však nie je zdanlivo vysoký počet vtáčích úmrtí niečím iným, ako zhodou okolností umocnenou novoročným záujmom médií. Neexistuje žiadny dôkaz, že by prípady hromadných úhynov čokoľvek spájalo. Navyše tento jav nie je vraj ničím výnimočný.

Webové stránky americkej geologickej služby vymenúvajú takmer 90 prípadov masového úmrtia vtákov a inej zvery v období od júna do decembra minulého roka. V dobrej pamäti expertov je prípad z roku 1999, keď v severnej Louisiane spadlo z neba niekoľko tisíc drozdov. Trvalo päť mesiac, kým vedci zistili, že ich zahubilo infekčné ochorenie.

Podľa Paula Slotu z americkej veterinárnej služby by to tentokrát nemalo trvať tak dlho. Vzorky tiel uhynutých vtákov z Arkansasu i Louisiany odoslali na expertízu, ktorá sa vo wisconsinskej veterinárnej centrále začala už v utorok. „Ak nie je príčinou úmrtia zranenie, môže skúmanie trvať skutočne dlhšie,“ tvrdí Slota. „Keď testy nič nedokážu, musí sa to skúšať znova a znova.“

10 debata chyba