Na dôchodky peniaze chýbať nesmú

Márne čakanie dôchodcov na poštárku prinášajúcu mesiac čo mesiac penziu nehrozí ani v časoch krízy. Dôchodky na ruku či na účet musí Sociálna poisťovňa poslať v každom prípade.

23.05.2009 08:50
Dôchodok, dôchodcovia Foto:
Ilustračné foto
debata

Ak by jej chýbali peniaze, štát jej musí financie zo zákona doplniť. Napriek tomu šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko vo štvrtok postrašil, že na jeseň môžu chýbať peniaze na penzie.

„Vyplácanie dôchodkov vrátane vianočného v žiadnom prípade nie je ohrozené. Nehrozí ani ich znižovanie. Vláda jednoznačne garantuje vyplácanie všetkých dávok v nezmenenej výške,“ reagoval na Muňkove slová Braňo Ondruš, riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády SR. Jedným dychom však dodal, že za schodok v poisťovni môže „neúmerné odlievanie verejných financií v dôsledku privatizácie staroby“.

Muňkove slová teda hneď ďalší deň využili politici na kopnutie si do druhého piliera, ktorý podľa nich môže za zlý stav v poisťovni. Zhruba 1,5 milióna sporiteľov totiž po dôchodkovej reforme len polovicu z odvodov posiela na účet Sociálnej poisťovne, druhá polovica putuje na súkromný účet v dôchodkovej správcovskej firme.

HZDS pred víkendom preto cez štátneho tajomníka rezortu práce Petra Siku opäť navrhlo, aby sa znížili odvody do druhého piliera na šesť z doterajších deviatich percent. Ľuďom by tak na vlastné účty prichádzalo menej peňazí. Doteraz tento krok nenašiel ohlas v najväčšej koaličnej strane Smer.

Okrem zavedenia druhého piliera však Sociálnej poisťovni škrt cez rozpočet spravila kríza. Musí totiž vyplácať viac peňazí nezamestnaným a zároveň od zamestnaných dostáva menej. Zároveň sa vláda prerátala v počte ľudí, ktorí sa vo vyše polročnej lehote mali vrátiť len do Sociálnej poisťovne. Namiesto očakávaných 150-tisíc zatiaľ z druhého piliera vystúpilo okolo 16-tisíc sporiteľov. S peniazmi navrátilcov však rozpočet tento rok počítal.

„Nehrozí, že by štát nemal na dôchodky. Peniaze presunie z rozpočtu, ktorý by sa pre krízu tak či tak otváral. Je pritom málo pravdepodobné, že by sa podarilo ministerstvám ešte ušetriť nejaké peniaze,“ myslí si Ján Marušinec, ekonóm z MESA 10. Na zaplátanie chýbajúcich financií v poisťovni sa pritom zrejme vyzbierajú budúce generácie, keď vláda zväčší schodok v rozpočte.

debata chyba