Na Novohradskej študenti podpisujú petíciu, že nie sú zmanipulovaní

Študenti Spojenej školy Novohradskej zorganizovali v pondelok podujatie s názvom "Pre všetkých, ktorí nie sú nuly a necítia sa ako nuly" na podporu splnenia požiadaviek svojich učiteľov. Súčasťou podujatia bol koncert skupiny Para, Puding pani Elvisovej, Konečná verzia, ktoré vystúpili po 14h. V škole už dopoludnia zazneli aj piesne kapely, ktorú spolu vytvorili profesori a hudobné skupiny študentov.

03.12.2012 13:17 , aktualizované: 15:48
Štrajk, Novohradská Foto:
Žiaci Spojenej Školy Novohradskej sa zhromaždili vo vestibule školy, aby si vypočuli koncert kapely svojich učiteľov. Akciu zorganizovali študenti na podporu pedagógov.
debata (31)

Krátko popoludní sa na Novohradskej zišlo asi 350 protestujúcich. Študenti začali podpisovať petíciu, v ktorej vyhlasujú, že do protestov sa zapojili dobrovoľne, že neboli nikým zmanipulovaní. Podľa nepotvrdených informácií petíciu v celej Bratislave zatiaľ podpísala asi tisícka študentov. Študentov prišla podporiť herečka Zuzana Kronerová, ktorá je absolventkou gymnázia. Zaspievala legendárnu pesničku Čerešne a pred zhromaždením povedala: „Najdôležitejším človekom v živote dieťaťa je jeho učiteľ a ja som mala šťastie, lebo som absolventkou tejto školy.“ Kronerovú potom vystriedala pred mikrofónom skupina Puding pani Elvisovej a spevák Janko Kuric.

„Niekedy mám pocit, akoby sme sa vracali do čias Principátu (obdobie po zmene rímskej republiky na rímske cisárstvo pozn.red.), keď sa ľuďom dával chlieb a hry, a oni potom držali ústa a krok. Akoby sme boli nejaká apatická zmanipulovaná väčšina. Keď však vidím vás, ešte vidím nádej,“ povedal v príhovore k študentom učiteľ dejepisu a nemčiny Tomáš Slezák.

„Do štrajku som sa nezapojil pre peniaze. Už sa nemôžem pozerať na to, ako hŕstka ľudí vlastní štátnu kasu, a ako sú ľudia apatickí. Toto je môj protest,“ pridal sa jeho kolega Vladimír Crmoman.

Akcia nie je priamo súčasťou štafetového štrajku, do ktorého sa v pondelok zapojili Základná škola Karloveská 61 a Gymnázium na Metodovej ulici. „Štafetový štrajk bude na našej škole prebiehať v utorok. Sme v škole, ale študenti sa rozhodli zorganizovať akciu v rámci podpory učiteľom, ktorej súčasťou bude divadlo, debaty a koncerty,“ povedal učiteľ biológie Ľubomír Lanátor, ktorý s prípravami študentom pomáhal.

Iniciatíva vzišla od samotných žiakov. „Vyjadrenie premiéra Fica, že sa jedná o manipulácia zo strany učiteľov, je smiešne. Podujatie je našou reakciou na udalosti posledných dní,“ povedala organizátorka z radov študentov Alexa Maxiánová z oktávy. „V jedálni premietame filmy s tematikou rokov 1968 a 1989. V telocvični prebieha volejbalový turnaj medzi učiteľmi a študentmi a od 13.30h k nám začnú chodiť študenti z ostatných gymnázií aj v súvislosti s koncertmi spomínaných kapiel,“ dodala Maxiánová.

„Mnohé kapely osobne poznáme, stačilo pár telefonátov a ochotne potvrdili svoju účasť. Ani naši profesori nemali s vystupovaním žiadny problém, sú vďační, že ich podporujeme,“ doplnil spoluorganizátor Tomáš Rehák zo 4.C.

Jedna zo stien v budove Spojenej školy Novohradskej bola po celej dĺžke oblepaná papierom, na ktorom mohli zúčastnení vyjadriť svoju podporu pedagógom. Zdobili ju heslá ako „A kto učil vás, pán minister?“, „Školstvo býva prioritou len pred voľbami“, „Kto vám za tú almužnu príde učiť“ alebo „Na výkup poisťovní peniaze sú?“

„Štafetový štrajk bude pokračovať až dovtedy, kým nebudú splnené požiadavky, pre ktoré sa doň vstupovalo,“ odpovedal Ľubomír Lanátor na otázku Pravda.sk o dĺžke trvania štrajku. „Za seba môžem povedať, že jednanie odborárov vnímam ako podraz. Odborári argumentovali tým, že prerušili štrajk preto, lebo vláda s nimi začala rokovať a naskytá sa vhodné obdobie na rokovanie bez tlaku. Na podobné jednanie však mala vláda obdobie pred vyhlásením štrajku. Teraz mali byť odborári pripravení rokovať pod tlakom,“ vyjadril svoje presvedčenie pedagóg.

„Chápem učiteľov, ktorí majú problém tak dlho vydržať v štrajku. Viaceré školy by tak možno zo štrajku vystúpili, preto je organizovaný štafetovou formou. Každopádne odbory ten štrajk nemali prerušovať,“ dodal Lanátor.

„Má byť živá debata o tom, ako občania podporujú učiteľov, pretože učitelia budú platení z ich peňazí. Odbory zastupujú učiteľov, my chceme vedieť, ako nás zastupujú. Je nepredstaviteľné, aby čiastkové výsledky rokovaní neboli tak dlho zverejnené,“ povedal pegagóg na margo komunikácie odborov s verejnosťou.

31 debata chyba