Na nový bedrový kĺb sa čaká aj roky

Očné šošovky, kŕčové žily či pruh - na všetky tieto zákroky sa čaká. Jednoznačným víťazom v dĺžke čakania na plánované operácie je však výmena bedrového kĺbu. Na tento zákrok sa v slovenských nemocniciach stále čaká dlho, aj niekoľko rokov. Okrem výmeny kĺbu či operovania očí sa čaká aj na operácie srdca či zákroky pri ochoreniach chrbtice.

01.12.2008 07:32
lekár, operácia, doktor, nemocnica, chirurg Foto:
Ilustračné foto
debata

Jednotlivé čakacie lehoty závisia aj od toho, kde pacient leží a kde je poistený. „Všeobecná zdravotná poisťovňa vytvára u nás čakacie listiny na endoprotézy bedrového kĺbu a na očné šošovky. Čakacia lehota na kĺb je niečo vyše roka, očné šošovky operujeme priebežne. Spoločná zdravotná poisťovňa nevytvára čakacie listiny, operuje sa priebežne podľa priechodnosti operačných sál a možností personálu,“ vyratúva námestník riaditeľa banskobystrickej fakultnej nemocnice Vladimír Baláž.

Poisťovňa Apollo zase podľa Baláža potvrdzuje operácie, ale nevytvára čakacie listiny, Dôvera má svoj vlastný systém, podľa ktorého schvaľuje operácie. „A poistencov poisťovne Union operujeme priebežne,“ dodal Baláž.

Martinská nemocnica dnes objednáva pacientov na výmenu kĺbu na apríl 2009. Iné operácie majú čakaciu lehotu od niekoľkých týždňov maximálne do dvoch mesiacov. To, že pacienti si na plánované operácie musia počkať, súvisí podľa hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej s platbami od zdravotných poisťovní.

Poisťovne zase upozorňujú, že neexistuje vykonávací predpis, ktorý by určil, ako sa majú tvoriť čakacie zoznamy. Každá poisťovňa má preto iný systém a aj preto sa líšia čakacie lehoty v závislosti od poisťovne, ale aj zdravotníckeho zariadenia.

Vo všeobecnosti sa na plánované zákroky dlhšie čaká vo fakultných nemocniciach. Je to však preto, že tam sa týchto zákrokov robí najviac. Podľa Rút Geržovej z bratislavskej fakultnej nemocnice čakacie lehoty na operáciu sa odvíjajú aj od ďalších činiteľov. Teda nielen od peňazí zo zdravotnej poisťovne, ale aj od diagnózy, nemocničnej kapacity, od počtu pacientov a od medicínskeho odboru.

„Miesto pacienta na čakacom zozname nie je stabilné, ale mení sa podľa vývoja zdravotného stavu konkrétneho pacienta. Stáva sa tiež, že plánovanú operáciu odsunie potreba akútnej operácie po nehode a podobne. Gynekologické operácie napríklad môže odsunúť zvýšený počet pôrodov,“ vysvetlila Geržová. Lehoty sa v bratislavskej nemocnici pohybujú od niekoľko týždňov do niekoľko rokov.

debata chyba