Na Silvestra v Grecku skáču do vody, v Bulharsku zaháňajú upírov

Iný kraj, iný mrav. Platí to aj o oslavách príchodu Nového roka. Agentúra DPA zozbierala novoročné zvyky z niekoľkých krajín sveta.

31.12.2012 15:00
Nový rok, rok draka Foto: ,
Novoročný ohňostroj v čínskom Pekingu.
debata (1)

EURÓPA:

Rakúsko: V tejto alpskej krajine je obľúbené liatie olova a darovanie talizmanov v podobe malých prasiatok či iných figúrok, ktoré sú často z čokolády alebo marcipánu. K silvestrovskej polnoci v Rakúsku patrí veľký ohňostroj takisto ako pohárik sektu. Odpočítavanie posledných sekúnd starého roka sprevádza z rádia aj televízie Straussov valčík Na krásnom modrom Dunaji, Rakúšania sa tak tradične do nového roka pretancujú.

Španielsko: Počas silvestrovskej polnoci prenáša televízia i rozhlas odbíjanie vežových hodín na madridskom námestí Puerta del Sol. Úderov zvonov je dvanásť, s každým úderom zjedia Španieli jednu bobuľku hrozna, čo im má v novom roku zaručiť šťastie. Obchody ponúkajú pripravené sady hrozna šťastia „uvas de la suerte“ s už odpočítanými bobuľkami.

Bulharsko: Na Nový rok vyháňajú Bulhari zlých duchov. Pri rituáli zvanom kukeri tancujú ľudia v strašidelných kostýmoch, aby zahnali upírov a zaistili si zdravie, šťastie a bohatú úrodu. Odev na túto príležitosť tvorí drevená maska naháňajúca strach a kožušinový kostým so zvučnými zvončekm.

Rumunsko: Rumuni na Nový rok dodržiavajú zvyky, ktoré majú priniesť šťastie. Deti sa často preháňajú po uliciach a námestiach s novonarodeným jahňaťom v náručí. Kto také jahňa pohladí, mal by podľa tradície zvanej vasilica mať v novom roku šťastie. Za pohladenie dostanú deti nejakú drobnosť.

Grécko: Delobuchy a veľké ohňostroje nie sú v Grécku počas Silvestra príliš rozšírené. Namiesto toho hrajú rodiny doma karty alebo iné hry. V krajine platí, že víťaz bude mať celý rok šťastie. Ani porazený však nepríde skrátka, čaká ho šťastie v láske. Zaujímavý zvyk čaká Grécko a Cyprus 6. januára, keď veriaci skokom do vody oslavujú Ježišovo pokrstenie Jánom Krstiteľom a Zjavenia Pána. Tento obyčaj má tiež zahnať démonov.

Česko: V Českej republike tečie na Silvestra prúdom šumivé víno a na sviatočnom stole nesmú chýbať ani majstrovsky obložené chlebíčky. O polnoci potom z televízie zaznie štátna hymna a centrum metropoly sa vďaka ohňostroju zmení na vriaci kotol. Profesionálna pyrotechnická show sa v Prahe koná 1. januára, na Vltave sa na ňu chodia pozerať tisícky ľudí.

ÁZIA:

Filipíny: Počas Silvestra deti i dospelí skáču do čo najvyššej výšky, čo má zaručiť dobrú úrodu. Blahobyt potom majú zabezpečiť otvorené dvere a okná, rozsvietené svetlá a mince na parapetoch a vo vreckách nohavíc aj búnd. Pre šťastie a zdravie patrí k slávnostnej silvestrovskej tabuli košík s dvanástimi kusmi okrúhleho ovocia. Na dvere ľudia vešajú hrozno, ktoré tu zostáva až do ďalšieho Silvestra. Z niekdajších čias španielskeho koloniálneho panstva sa tu zachovalo pojedanie dvanástich bobuliek hrozna.

AFRIKA:

JAR: Ľudia v Juhoafrickej republike vítajú prichádzajúci rok karnevalom. Vrcholom novoročného veselia je 2. január, keď Kapským mestom za zvuku bubnov prechádza pestrý sprievod. Udalosť si nenechá ujsť na 10-tisíc účastníkov vo fantastických kostýmoch, tanečné skupiny, kapely a chóry, v uliciach potom karnevalový raj sleduje vyše 100-tisíc ľudí.

AMERIKA:

USA: Na Nový rok sa plavci vrhnú do Sanfranciského zálivu, ktorého vody majú približne desať stupňov Celzia. Tí najrýchlejší preplávu dvojkilometrovú trasu z niekdajšej väznice Alcatraz do San Franciska za pol hodiny. Tejto tradície sa od roku 1967 zúčastňuje asi stovka ľudí z dvoch plaveckých klubov.

1 debata chyba