Na školách je viac vší ako kedysi

Vši sú späť a sú odolnejšie ako kedykoľvek predtým. Podľa lekárnikov a detských lekárov je výskyt vší v posledných mesiacoch oveľa rozšírenejší ako po iné roky. "Za mojej tridsaťročnej praxe lekárnika som ešte nezažil takú zlú situáciu, čo sa týka výskytu vší. Problém sa zhoršil predovšetkým za posledné dva či tri mesiace," uviedol lekárnik Ján Valjan zo Spišskej Novej Vsi.

20.11.2007 06:43
Vši Foto:
Ilustračné foto
debata

Podľa odborníkov sú totiž vši čoraz viac odolnejšie proti prípravkom, ktoré ich majú zničiť. Zbaviť sa ich je preto veľký problém. „Pomaly už nemáme vši čím liečiť, zvykli si už,“ povedal detský lekár Mario Moro. „Často sa stáva, že rodičia prídu opakovane do lekárne a pýtajú si ďalší prípravok, pretože predchádzajúci nezabral,“ dodal Valjan.

Problém s výskytom vší majú aj školy. Často trvá aj niekoľko mesiacov, kým dokážu vši poraziť. „Pred rokmi bola situácia lepšia. Teraz sa so všami niekedy trápime po celý rok,“ priznala riaditeľka Základnej školy na Nemocničnej ulici v Považskej Bystrici Marianna Pecíková.

Momentálne je v škole epidémia. „Deťom sme pustili reláciu, v ktorej sme ich informovali o ochorení, potom sme im dali informáciu pre rodičov do žiackych knižiek a dokonca sme aj rodičom poslali list. Deti, ktoré mali vši, sme poslali na tri dni domov. Dieťa sa do školy môže vrátiť až potom, keď ho prezrie doktorka a schváli to. Dezinfekčnými prostriedkami sme vyčistili chodby. Veľa sme spravili aj pre informovanosť detí, v škole sme vylepili plagáty. Deťom treba v každom prípade vysvetliť, že vši môže dostať každý, aby sa netrápili,“ dodala riaditeľka.

Mať vši je totiž pre mnohých rodičov aj deti niečo zahanbujúce. „Je to aj nepríjemný sociálny problém, ľudia sa k tomu stavajú negatívne,“ uviedol Valjan. Pritom vši môže dostať každé dieťa a nakazí sa veľmi rýchlo. „Často aj za jeden deň, napríklad pri hraní,“ uviedla vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Jana Nováková.

„Už asi desať rokov doslova bojujeme s týmto problémom od septembra do decembra. Kedysi sme sa to snažili vychytať sami, teraz pracujeme podľa školskej vyhlášky, čiže informujeme rodičov. Minulý rok sme dokonca poslali jednu celú triedu pre vši domov. Stáva sa však, že vši sa objavia znovu a boj sa začne nanovo,“ povedala riaditeľka Základnej školy na Ulici Maxima Gorkého v Trnave Marta Šmidáková.

Pri zavšivení je totiž veľmi dôležitá spolupráca s rodičmi. Stačí, ak jeden rodič zanedbá kontrolu či liečbu a vši sa roznášajú ďalej. „Veľká časť rodičov je síce disciplinovaná, ale sú tu aj takí, ktorí nespolupracujú – väčšinou z rómskych rodín. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vši vždy nanovo vyskytnú,“ uviedla Šmidáková.

Každoročne sa vši najviac vyskytujú práve v zimnom období. Podľa Novákovej je to zrejme preto, že predovšetkým v zime sa nosia čiapky a deti si ich zvyknú navzájom požičiavať. „Ďalším dôvodom pomerne ľahkého prenosu u detí je skutočnosť, že sa pri hrách často dotýkajú hlavami,“ dodala Nováková. Presná štatistika, koľko je prípadov výskytu vší, neexistuje, hlásenie výskytu tohto nepríjemného parazita totiž nie je povinné.

debata chyba