Na špiónov pomáhajú Sýrčanom striehnuť ruské oči?

Rozruch okolo piatkového zostrelenia tureckej stíhačky nad sýrskym územím vyvrcholil jeho odsúdením Andersom Fogh Rasmussenom, šéfom NATO. Na mimoriadnom rokovaní veľvyslancov pri aliancii panovala zhoda v tom, že "zo strany Sýrie ide o bezprecedentné porušenie všetkých pravidiel, ktoré existujú, pretože išlo o útok na neozbrojené lietadlo".

27.06.2012 12:39
Sýria Foto:
Ilustračné foto
debata (70)

V tejto súvislosti sa často skloňuje piaty článok Washingtonskej zmluvy, podľa ktorého v prípade ozbrojeného útoku proti jednému či viacerým spojencom bude považovaný za útok proti všetkým. Rasmussen ale zdôraznil, že na stretnutí sa nehovorilo o Článku 5. „V duchu solidarity stojíme za Tureckom,“ povedal. Dodal, že aliancia bude situáciu v Sýrii pozorne sledovať.

Podľa viacerých zdrojov bolo turecké lietadlo skutočne neozbrojené. Na svoju misiu totiž nepotrebovalo rakety ani iné zbrane. Na palube malo podľa viacerých odborníkov zariadenia na získavanie informácií o pohybe sýrskych jednotiek v rámci občianskej vojny v krajine. Citlivé spravodajstvo sa následne dostáva do rúk sýrskym vzbúrencom. Potvrdiť či vyvrátiť to môžu napokon trosky stroja, ktoré zatiaľ ležia na dne Stredozemného mora, na sýrskom zvrchovanom území.

Podľa denníka Corriere della Sera zostrelenie tureckého Phantoma bolo výsledkom niekoľkomesačného sledovania špionážnych aktivít v sýrskom vzdušnom priestore a priľahlých zónach. „Oprerátori sýrskych radarových staníc spoločne s ruskými poradcami niekoľko mesiacov študovali správanie zvedavcov,“ informovali včera talianske noviny. Podľa nich lietadlá lietajúce vo veľkých výškach alebo letiace nízko popri sýrskej hranici boli súčasťou aktivít odštartovaných nepokojmi v Sýrii.

„Nebo okolo Sýrie križujú turecké Phantomy, bezpilotné lietadlá a Dragon Lady, ako volajú americký špionážny stroj U2. Roky získaval reputáciu zbieraním špionážnych informácií o členských krajinách Varšavskej zmluvy. Nový život a opätovnú popularitu mu priniesli lokálne konflikty. Od Afganistanu po Irak a najnovšie aj v Sýrii,“ zalovili v histórii noviny Corriere della Sera.

Nie je tajomstvom, že režim prezidenta Bašara Asada s pomocou Ruska modernizoval v minulom roku dve radarové stanice. Jednu v blízkosti Damasku a druhú na severe v Kesabe. Na tzv. raketovej sieti pracuje okrem Sýrčanov asi sto ruských odborníkov. Podľa viacerých vojenských špecialistov „štít“, zlepenec staršej techniky a novej technológie, má zabrániť práve „špionážnemu korzovaniu“. Aj po vzhliadnutí schémy pohybu zostreleného tureckého stroja sa odborníci zhodli, že išlo o aktivitu podobnú elektronickej špionáži. Nie je vraj vylúčené, že turecká stíhačka F4 sledovala reakcie sýrskej protivzdušnej obrany.

„Do piatka sa to darilo bez problémov, ale teraz každý musí rátať s rizikom,“ uzaviera bývalý skúsený vojenský pilot a letecký odborník David Chenchiotti.

70 debata chyba