Na Železnej studienke budú zachraňovať ropuchy

Dvadsiatytretí ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke v Bratislave sa začne už v sobotu. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej (Bufo bufo) a čiastočne aj skokana hnedého (Rana temporaria), ktoré sú tu každoročne na ceste usmrcované.

11.03.2008 16:14
Zábrany migrácii žiab Foto:
Zábrany migrácii žiab na Železnej studienke.
debata

K najväčšiemu úhynu žiab na cestách dochádza podľa nej v období ich jarnej migrácie, kedy sa presúvajú z lesov do rybníkov, aby tam nakládli vajíčka.

„Ak im človek túto trasu skríži cestnou komunikáciou, začne dochádzať ku kolíziám, ktoré pre žaby končia tragicky. Žaby totiž ostávajú verné svojmu "rodnému“ rybníku po celý život a neostáva im nič iné, len riskantný prechod cez vozovku," konštatovala  koordinátorka akcie zo Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Miniopterus Blanka Lehotská.

Pokiaľ nie je možné na jar v takýchto úsekoch úplne dopravu vylúčiť, pomôžu už len ochrancovia prírody, doplnila Lehotská. Tento problém podľa nej riešia v úzkej spolupráci so Štátnou ochranou prírody – Správou CHKO Malé Karpaty na Železnej studienke, kde v rámci Bratislavy dochádza k najväčšiemu úhynu ropuchy obyčajnej.

Akcia pozostáva z troch hlavných častí. Prvou je výstavba fóliových zábran, ktoré sa stavajú na miestach najmasovejšej migrácie žiab, druhou bude prenos žiab cez cestnú komunikáciu do rybníkov a treťou odstránenie zábran, keď ropuchy nakladú vajíčka a opúšťajú rybníky. „Žaby zachytené za zábranami, ale aj tie, ktoré boli nájdené živé na ceste, prenášajú ochrancovia vo vedrách cez cestu, vždy do najbližšieho rybníka“, spresnila Lehotská. O počtoch prenesených, a teda zachránených, ale aj usmrtených jedincov, sa podľa nej vedie presná evidencia. Ako tiež uviedla, podobné akcie sa úspešne konajú aj na iných miestach Slovenska.

Zraz účastníkov prvej etapy akcie bude v sobotu o 8:30 pod Červeným mostom v Bratislave. Účastníci by si pritom mali doniesť vlastné sekery a motyky. V obmedzenom množstve však podľa Lehotskej poskytnú náradie aj organizátori akcie. Viac informácií o akcii Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke je možné nájsť na internetovej stránke www.miniopterus.sk alebo u hlavnej koordinátorky akcie Lehotskej na telefónnom čísle 0903 956 445 alebo vo večerných hodinách na čísle 02/65 31 50 86. Záujemcovia o druhú etapu akcie sa môžu vopred ohlasovať na rovnakých telefónnych číslach alebo prostredníctvom e-mailu miniopterus@miniopterus.sk.

Miniopterus je základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny so sídlom v Bratislave, ktorá bola založená v roku 1993. Jej hlavnými aktivitami sú akcia Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke v Bratislave, výskum, monitoring a ochrana netopierov na území západného Slovenska a environmentálna výchova pre žiakov základných škôl.

debata chyba