Najviac úmrtí spôsobujú okrem chorôb autonehody a samovraždy

Najviac úmrtí na Slovensku spôsobujú okrem srdcovocievnych či nádorových chorôb autonehody a samovraždy. Počet smrteľných prípadov havárií len v dvoch z predchádzajúcich deviatich rokoch klesol pod 600.

23.08.2009 14:37
nehoda, autonehoda, havária Foto:
Ilustračné foto
debata

Samovraždy sa v minulosti držali pri hranici 500 úmrtí ročne, vlani výraznejšie stúpli. Vyplýva to zo štatistík polície a Národného centra zdravotníckych informácií. Napríklad pri vraždách zomrie ročne asi sto ľudí, o niečo vyšší počet obetí si podľa údajov Štatistického úradu vyžiadajú utopenia.

Vysoký podiel autohavárií na celkovom počte náhodných úmrtí nie je podľa lekárky z operačného strediska záchrannej služby Ingrid Takáčovej náhodný. „Nedodržiavanie predpisov a veľmi rýchla jazda,“ vymenovala príčiny, pre ktoré zomierajú na cestách stovky ľudí. V letných mesiacoch sa navyše napríklad pri cestách na dovolenky vydávajú na vozovky aj takzvaní sviatoční vodiči, čo sa negatívne odráža aj raste nehôd počas tohto ročného obdobia, dodala.

Slovensko sa podľa člena odbornej rady občianskeho združenia Liga za duševné zdravie Vladimíra Novotného a podľa ministerstva zdravotníctva výraznejšie nelíši od iných krajín ani v počte samovrážd. „Počet samovrážd je porovnateľný s inými krajinami,“ povedal Novotný. „Slovenská republika nie je v tejto oblasti žiadnou výnimkou a zásadnejšie sa nelíši od okolitých štátov EÚ,“ dodalo ministerstvo zdravotníctva. Vo všeobecnosti podľa jeho predstaviteľov počet samovrážd prevyšuje napríklad počet vrážd.

Havárie, samovraždy či iné úrazy však usmrtia na Slovensku výrazne menej ľudí, než choroby srdca a ciev či rakovina. Vlani celkovo zomrelo takmer 53.200 ľudí. Dlhodobo spôsobia kardiovaskulárne ochorenia viac než polovicu úmrtí na Slovensku a rakovinové asi pätinu.

debata chyba