Namiesto Veľkej noci prišli na východ Vianoce

Fujavica, husté sneženie, popadané stromy a elektrické vedenie - tak sa začal na severe východného Slovenska Veľkonočný pondelok. Cestári, ktorí už mali cesty očistené od zimného posypu a mechanizmy odložené na ďalší rok, museli opäť a veľmi rýchlo začať posýpať a odhŕňať sneh. Najhoršia situácia bola v okolí Spišskej Novej Vsi, kde z noci na ráno napadalo 15 až 20 centimetrov snehu.

24.03.2008 17:05
Voda nechýbala, na Liptove bolo snehu až-až. Foto:
debata

„Celú zimu nám hádam nenasnežilo toľko ako teraz. Nemali sme Veľkú noc, ale Vianoce,“ povedal dispečer Pavol Biroš zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. „Boli sme už v úspornom režime, chvíľu to teda trvalo, kým sme posťahovali do služby zhŕňače a posýpače. Pre istotu teraz zostávame naďalej v pohotovosti, obnovili sme služby, nemôžeme riskovať. Pritom sme už mali niektoré cesty očistené a teraz musíme posýpať znova. Nevyberiem si,“ dodal.

Dopravnú situáciu na východe skomplikoval okolo deviatej ráno aj výpadok prúdu v tuneli Branisko. O jednej popoludní bol opäť prejazdný, medzitým však na starej ceste cez kopec Branisko spadlo na vrchole šesť stromov, navyše sa na ňom skrížil kamión, a tak sa vytvárali niekoľkokilometrové kolóny z oboch smerov.

Hasiči v oboch východoslovenských krajoch likvidovali desiatky popadaných stromov, ktoré nevydržali nápor ťažkého a mokrého snehu. Podľa informácií Zoltána Spatza z košického dispečingu hasičov bola najhoršia situácia na Jahodnej pri Košiciach, ale niekoľko stromov padlo aj v okolí Spišskej Novej Vsi a Krompách.

„V Snine sa k sneženiu pridal aj vietor a v meste odniesol plechovú garáž. Stromy padali aj v Prešove, na Sídlisku III zasiahol strom aj tri autá,“ informoval Pavol Klabník z prešovského krajského operačného strediska hasičov.

Na ostatných cestách nehlásili výnimočnú situáciu, už pred obedom boli odhrnuté a zjazdné. „Približne do jedenástej predpoludním tu silno snežilo – napadalo zhruba pätnásť až dvadsať centimetrov snehu. Bol to taký prudký vpád snehu, ale bol mokrý, rýchlo sa topil. Pozhŕňali sme ho pluhmi a potom už boli cesty v poriadku,“ uviedol Miloš Štofančík z dispečingu Slovenskej správy ciest v Poprade. „Nešlo o nijakú mimoriadnu situáciu, vystačili sme si s našimi pluhmi, nemuseli sme ich sťahovať z okolia,“ uzavrel.

Meteorológovia majú na vysvetlenie prudkého sneženia jednoduchú odpoveď: je zima. S podobným rázom počasia podľa nich treba rátať až do štvrtka. Nejde o nijaký extrém, zimné obdobie sa stále neskončilo a sneženie je teda na mieste, hoci podľa kalendára sa už začala jar a veľkonočné dni ju mali osláviť.

„Skombinovali sa všetky faktory potrebné na to, aby začalo snežiť – teda vlhkosť vzduchu, teplota a pohyb na frontálnej ploche. Nie je to až také prekvapujúce, zima ešte stále trvá. Ak si odmyslíme posledných sedem až desať rokov, v tomto období sa bežne striedalo jarné a zimné počasie. Sneh na Veľkú noc nebol výnimočný,“ reagoval Jozef Čaplár zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

Oteplenie nad desať stupňov príde najskôr koncom týždňa. „Minulý týždeň sa nad európskym kontinentom sformovala brázda nízkeho tlaku vzduchu, spoza polárneho kruhu sem prúdi chladný vzduch a drží sa tu. Do štvrtka priaznivé zmeny neprídu, teplota by nemala vystúpiť nad osem stupňov, očakávať možno prehánky. Počítame, že až od piatka môže byť teplejšie – teploty nad desať stupňov Celzia,“ doplnil predpoveď Čaplár.

debata chyba