Násilie v Egypte pokračuje, obete protestov sa udusili slzným plynom

Víkendové demonštrácie v Egypte si podľa najnovších správ údajne vyžiadali už päť mŕtvych.

20.11.2011 19:13
Egypt, demonštrácia  Foto: ,
Demonštrant s plynovým kanistrom v ruke počas protestov v centre Káhiry.
debata (5)

Pri streľbe do demonštrantov zahynul v sobotu podľa ministerstva zdravotníctva jeden človek v Káhire a ďalší v Alexandrii, zranených bolo najmenej 750 ľudí. V ne­deľu zomreli v metropole ďalší traja demonštranti na následky udusenia po policajnom zásahu slzným plynom, uviedli agentúry AFP a AP s odvolaním sa na lekára z poľnej nemocnice pri námestí Tahrír.

Káhirské námestie Tahrír v nedeľu opäť zaplavili stovky ľudí, demonštranti zabarikádovali okolité ulice a zablokovali tak dopravu. Polícia večer spálila desiatky stanov v tábore demonštrantov.

Zatknutých bolo podľa ministerstva vnútra 18 ľudí a polícia ich odovzdala vojenskej prokuratúre. Minister školstva nechal v okolí námestia uzavrieť školy. Aj v nedeľu po­licajti na prítomných strieľali gumové projektily a snažili sa ich rozohnať slzným plynom.

Polícia sa snaží rozohnať demonštrantov, ktorí po piatkových masových protestoch odmietli opustiť námestie Tahrír. Demonštranti hádzali kamene aj zápalné fľaše a zapálili policajné auto. Požadujú, aby vojenská rada odovzdala moc civilnej vláde. Rada sa dostala k moci po februárovom zvrhnutí autoritárskeho prezidenta Husního Mubaraka.

Hnutie 6. apríla, ktoré sa považuje za hnaciu silu tohtoročných revolučných udalostí, kvôli ktorým Mubarak skončil, v sobotu vyzvalo svojich priaznivcov, aby sa proti vojenskej vláde postavili a vyšli znovu masovo do ulíc. „Preč s vojenskou vládou, jediné riešenie je postaviť sa jej,“ uviedlo vo vyhlásení.

V Egypte majú začať za osem dní parlamentné voľby. Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí konštatovala, že obnovené nepokoje môžu mať nebezpečné následky. Vládny hovorca ale povedal, že sa voľby budú konať v plánovaných termínoch.

Egypťanom sa nepáči, že súčasná vláda, na ktorú dohliada armáda a ktorá krajinu riadi od Mubarakovej rezignácie, pripravuje ústavnú zmenu, ktorá by vojsku zaistila určité právomoci. Ťahúňom nepokojov sú islamistické strany, ktorým sa vo voľbách dávajú najväčšie šance na víťazstvo.

5 debata chyba