NATO: WikiLeaks robí nebezpečnú vec

Severoatlantická aliancia cez svoju novú hovorkyňu Oanu Lungescuovú ostro odsúdila zverejnenie informácií webstránkou WikiLeaks o výmene depeší na diplomatickej úrovni, týkajúcich sa jadrového arzenálu v Európe.

30.11.2010 15:36
debata (16)

„Takéto narábanie s informáciami je nezákonné a nebezpečné,“ komentovala pre agentúru AP hovorkyňa.
Diplomatické rozhovory odhalili, že na území Európy je stále asi 200, z USA pochádzajúcich atómových hlavíc, ktoré sa nachádzajú v Belgicku, Holandsku, Nemecku či Turecku.

Štvorica krajín už dlhšie patrí medzi tie, ktoré sa vyskytujú medzi možnými bázami pre umiestnenie jadrových zbraní Spojenými štátmi, no tak oficiálne vyjadrenia ich predstaviteľov, ako i NATO dlhodobo odmietajú takéto špekulácie.

Čína vyzvala USA, aby vyriešili únik

Čína vyzvala Spojené štáty americké, aby „náležite vyriešili záležitosti“ súvisiace so správami o úniku tajných materiálov amerického ministerstva zahraničných vecí. Informoval o tom hovorca čínskeho rezortu diplomacie.

Hovorca na pravidelnej tlačovej konferencii uviedol, že Peking zaregistroval únik utajených dokumentov z ministerstva zahraničných vecí USA a ich zverejnenie webovou stránkou WikiLeaks, ale odmietol to ďalej komentovať.

Niektorí čínski predstavitelia nepokladajú Severnú Kóreu za užitočného spojenca a nebudú zasahovať, ak sa izolovaný komunistický štát zrúti – vyplýva to z tajných materiálov, ktoré boli zverejnené v nedeľu 28. novembra.

Materiály, z ktorých väčšina pochádza z roku 2007 alebo z neskoršieho obdobia, obsahujú aj tvrdenie, že čínske politbyro nariadilo vniknutie do počítačových systémov spoločnosti Google. Išlo o súčasť rozsiahlejšej, koordinovanej kampane počítačovej sabotáže, ktorú uskutočnili pracovníci čínskej vlády, súkromní bezpečnostní odborníci a hackeri. Informoval o tom americký denník New York Times.

Americkí diplomati vedia málo o dianí v Severnej Kórei

Americké diplomatické depeše zverejnené na stránke WikiLeaks ukazujú, ako málo Spojené štáty vedia o dianí v Severnej Kórei, uviedli noviny New York Times.

Juhokórejskí a americkí diplomati sa už mali radiť o konkrétnych stratégiách po páde režimu, ale najnovšie rušivé vojenské akcie Pchjongjangu očividne nepredpokladali.

Depeše amerických diplomatov o KĽDR, mnohé z Južnej Kórey a mnohé z Pekingu, sú „plné fundovaných domnienok, ale chudobné na fakty“, uviedli noviny na svojej internetovej stránke. To názorne ukazuje, prečo KĽDR nazývajú „čiernou dierou Ázie“.

Jedna z depeší hovorí o rozhovore vysokého diplomata Južnej Kórey s veľvyslankyňou USA v Soule Kathleen Stephensovou. Juhokórejský diplomat vyslovil očakávanie, že režim by mohol kolabovať „do dvoch až troch rokov“ po smrti Kim Čong-ila.

16 debata chyba