Názor na poistky Mikloš po požiari hradu nezmenil

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) neprehodnotil postoj, čo sa týka poisťovania štátneho majetku, ani po prípade vyhorenia hradu Krásna Hôrka. Minister pred rokom tlačil na to, aby sa poistky v štátnych inštitúciách zrušili.

26.03.2012 12:01
požiar, Krásna Hôrka Foto:
Hrad Krásna Hôrka zdevastoval veľký požiar.
debata (33)

Krásna Hôrka len so šťastím poistená zostala. Škody vo výške okolo osem miliónov eur tak bude hradiť poistka, inak by sa na ne skladali daňovníci. Ministerstvo financií s takýmto scenárom po zrušení poistiek pred rokom počítalo v dokumente z vlády. Rezort to teraz potvrdil.

„Ak by Krásna Hôrka nebola poistená, nastúpil by mechanizmus zadefinovaný v predmetnom dokumente. MF SR a vláda majú k dispozícii štandardné nástroje, ktorými môžu adekvátne reagovať na nepredvídateľné udalosti počas bežného roka,“ reagovala Danica Hritzová z oddelenia komunikácie s verejnosťou ministerstva financií.

Ministerstvo pred rokom tlačilo na koniec poistiek po tom, čo vypočítalo, že za posledných päť rokov dali rôzne štátne inštitúcie na poistné 18,7 milióna eur, ale príjmy od poisťovní po udalostiach dosiahli 3,9 milióna eur. Požiar na Krásnej Hôrke však prepočty mení. Poisťovne môžu na hrad prispieť až do výšky 11,6 milióna eur. Poisťovne už vlani Miklošovu analýzu spochybňovali a naznačovali, že obdobie hodnotenia bolo krátke a analýza neodborná.

Miklošov rezort však aj tak trvá na tom, že poistky treba tlmiť.

Na základe analýzy ministerstva vláda štátnym inštitúciám ponechala len necelú tretinu zdrojov na poistné z výdavkov za rok 2010. Ministerstvo financií pred rokom konštatovalo:

„Pre štátne inštitúcie nemá v podstate zmysel komerčne poisťovať im zverený majetok štátu pre prípad vzniku škôd na majetku štátu (napr. proti požiaru, víchrici a iným prírodným živlom, odcudzeniu a pod.), lebo veľké škody, ktoré vznikajú, aj tak nekryjú komerčné poistky.“ Prípad vyhoreného hradu ukázal, že rezort sa mýlil.

Ministerstvo však tvrdí, že aj po zrušení poistiek treba majetok podľa zákona chrániť. „Správca majetku štátu je predovšetkým povinný sústavne a dôkladne vykonávať všetky potrebné opatrenia na jeho ochranu pred poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím a využívať všetky právne prostriedky voči tretím osobám, ktoré neoprávnene zasiahli do vlastníckeho práva štátu alebo do iných majetkových práv, ako aj včas uplatňovať právo na náhradu škody a právo na vydanie bezdôvodného obohatenia,“ dodáva Hritzová.

Na obnovu hradu sa okrem poisťovní skladajú aj ľudia v zbierkach, aj keď poistka postačuje.

© Autorské práva vyhradené

33 debata chyba