Neapol - mesto, v ktorom život nemá takmer žiadnu hodnotu

Na ulici Via dello Stelvio v severoneapolskej štvrti Secondigliano sú na zemi stále vidieť tmavočervené škvrny. Meno zavraždeného 26-ročného drogového priekupníka Gennara Spinu rýchlo zmizne z pamäte. Viac ako jeho osud leží miestnym na srdci to, že obeťami vybavovania si účtov medzi mafiánmi sa čím ďalej tým častejšie stávajú nevinní ľudia. A na zozname týchto nevinných obetí je už 160 mien, napísal vo svojej reportáži denník The Independent.

08.11.2012 09:49
Secondigliano, Neapol Foto:
Obávaná časť Neapola - Secondigliano. Táto mestská štvrť je známa aj z knihy Roberta Saviana Gomorra, v ktorej opísal praktiky mafie zvanej Camorra a boje klanov o podiel na jednom z najväších drogových trhov v Európe.
debata (37)

„Život, to je tu veľmi lacná záležitosť,“ tvrdí starousadlík Pasquale Scherillo, majiteľ autoškoly v priľahlej ulici. „Chcete vedieť aká lacná? Včera, keď zavraždili toho posledného, sa ľudia chodili pozerať s deťmi. Jednoducho tam stáli s malými deťmi a nechali ich, aby si prezerali jeho zakrvavenú hlavu.“

Pán Scherillo má s vojnou medzi gangmi svoju vlastnú tragickú skúsenosť. V decembri pred šiestimi rokmi zahynul jeho 26-ročný brat Dario, ktorý so zločincami nemal nič spoločné. Vrahovia ho zabili dvoma ranami z pištole do hlavy neďaleko ich spoločnej kancelárie. A dôvod? Bohužiaľ jazdil na rovnakom skútri ako miestny díler, ktorého vraždu nariadil boss mafie.

Mafia si z vraždy „nepravého“ žiadne vrásky nerobí

Počet omylom zavraždených ľudí sa v októbri dostal až k hrozivému číslu 160, keď mafia zastrelila tridsaťročného Pasqualovho študenta Romana. Mladý muž zomrel vo svojom Renaulte Clio, vrahovia do neho strelili štyrikrát. „Stošesťdesiat prípadov popletenej identity ukazuje na to, že ľudia, ktorí za vraždami stoja, si nerobia vrásky, keď náhodou zabijú toho nepravého,“ myslí si Scherillo. Preto sa tiež odhodlal na to, že napísal otvorený list do médií, v ktorom vyzýva verejnosť, aby si toto nenechala páčiť.

V čase, keď zahynul Scherillov brat, mafia zavraždila tiež Antonia Landieriho. Bol nevinný. Potom to bol šokujúci prípad Gelsominy Verdeovej, mladej ženy, ktorú uniesli a mučili len preto, že si ju splietli s priateľkou člena Camorry. Krátko na to zomrel Andrea Nollino, ktorého zastrelili vo chvíli, keď otváral svoj bar. „Keď mafia omylom vraždí stovky ľudí, tak môžeme hovoriť o vojne. Áno, to je to pravé slovo,“ tvrdí Scherillo.

Camorra roztáča najväčší drogový trh v Európe

Násilie pramení z boja o podiel na obchode s drogami, ktorá zúri v neapolských štvrtiach Secondigliano, Scampia a Miano. Bojovníci sú členmi mafiánskej skupiny Camorra, presnejšie jej odnože nazývanej Scissionisti (Odpadlíci), ktorá sa v roku 2004 v zlom rozišla s vládnucim klanom Di Lauro. Boj medzi lojálnymi členmi klanu a odpadlíkmi si počas prvých 18 mesiacov vyžiadal 60 mŕtvych. V boji totiž ide o jeden z najväčších drogových trhov v Európe, kde sa ročne točí asi 100 miliónov eur.

Také bojové pole si žiada veľké množstvo bojovníkov a mafia do svojich tém vťahuje aj dvanásťročné deti. Nie je nič nezvyčajné vidieť chlapcov, ktorí v dvanástich rokoch fungujú ako hliadka, v štrnástich ako poslíčkovia a v šestnástich ako zabijaci. Zločinci ich dobre plati a to v chudobných štvrtiach Neapola znamená jasnú motiváciu.

„Je to šok, keď vidíte, že sa z takých detí stávajú zabijaci. Zároveň ma to desí, pretože čím sú mladší, tým sú impulzívnejší a nerozumnejší,“ tvrdí šéf miestnej polície Michele Spina.

Život ako vo vojnovej zóne. Platí aj zákaz vychádzania

Popoludňajšia prechádza živými ulicami Secondigliana nijako nezodpovedá tomu, že by na týchto miestach zúrila vojna, po zotmení sa však naskytne úplne iný obraz. „Po ôsmej večer je tu úplne prázdno. Ja osobne som v tom čase na ulici veľmi nerád. Funguje tu neoficiálny zákaz vychádzania. Keď sa môj brat Alessandro pred rokmi vracal večer z dovolenky, strčili mu hlaveň pištole do úst a utiekli aj s kuframi. Odsťahoval sa do Anglicka a odvtedy tu nebol,“ popisuje svoje zážitky Pasquale Scherillo.

Polícia sa ani tvárou v tvár pokračujúcemu násiliu nevzdáva, ale Michele Spina priznáva, že ich práce býva frustrujúca. Za posledných päť rokov, čo v Neapole pracuje, policajti vytlačili dílerov z mnohých miest, ale zatiaľ rozhodne nevyhrali. A keď sa nám náhodou podarí obchod s drogami úplne vymiesť, dosiahneme jedine to, že sa presunie inde, uzatvára rezignovane policajný šéf.

37 debata chyba