Nemci budú oproti prognózam potrebovať dvojnásobok tepelných zdrojov

Nemecko bude musieť kvôli odstaveniu jadra v záujme zachovania energetickej bezpečnosti postaviť v tomto desaťročí dvakrát viac elektrární na fosílne palivá, ako vláda pôvodne predpokladala.

10.06.2011 12:29
Elektrina Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Priznala to vo vyhlásení pre nemecký parlament kancelárka Angela Merkelová. Zároveň chce vláda podľa Merkelovej dodržať svoje ciele v znižovaní emisií skleníkových plynov, čo bude však podľa ekológov nemožné. Napísal to v piatok denník The Wall Street Journal Europe.

„Ak chceme odstúpiť od jadrovej energie a prejsť k obnoviteľnej energii, potrebujeme k tomu elektrárne na fosílne palivá,“ uviedla Merkelová. „V najbližších desiatich rokoch musíme vybudovať najmenej desať, ale skôr 20 gigawattov (kapacít tepelných elektrární),“ dodala. To je viac ako desatina celkového výkonu nemeckých elektrární v objeme 155 gigawattov.

Nemecká vláda pred rozhodnutím o odstavení jadrových elektrární plánovala zvýšiť kapacitu tepelných elektrární o desať gigawattov. Tie sú už vo výstavbe alebo v projektoch a mali by byť podľa Merkelovej dokončené do roku 2013.

Nové tepelné elektrárne budú na plyn a na uhlie, uviedla kancelárka. Dodala, že Nemecko aj tak splní svoj cieľ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 o 40 percent oproti úrovni roka 1990. Michal Müller z Nemeckého zväzu ochrany prírody však s odkazom na výpočty energetického priemyslu uviedol, že pri dodatočnej inštalácii ďalších kapacít na fosílne palivá nebude možné stanovené klimatické ciele dosiahnuť.

Nemecká vláda tento týždeň schválila návrh zákona, podľa ktorého všetky jadrové elektrárne v krajine ukončia prevádzku do roku 2022. Počíta s tým, že sa natrvalo zastaví sedem najstarších atómových reaktorov, dočasne odstavených v marci po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Zvyšných deväť jadrových zariadení odpoja zo siete postupne medzi rokmi 2015 a 2022.

Namiesto jadra chce Nemecko v budúcnosti využívať energiu z obnoviteľných zdrojov a plánuje rozsiahlu výstavbu veterných elektrární na severnom pobreží krajiny. Tie však vzhľadom na svoju nespoľahlivosť potrebujú ako zálohu tepelné elektrárne s približne rovnakým výkonom.

Nemecko nemôže okamžite nahradiť odstavované elektrárne oveľa drahšími obnoviteľnými zdrojmi, pretože by to výrazne zvýšilo energetické náklady a zničilo konkurencieschop­nosť nemeckého priemyslu, ktorý je hlavným motorom najväčšej európskej ekonomiky.

1 debata chyba