Nemci sa po útokoch na školách dočkajú národného registra zbraní

Od januára budúceho roka začne v Nemecku fungovať prvý celoštátny register zbraní. Impulzom na jeho vytvorenie boli útoky takzvaných šialených strelcov na nemeckých školách, najmä masaker vo Winnendene v roku 2009. Nemecké úrady si od národného registra sľubujú, že im pomôže zefektívniť boj s ozbrojenou kriminalitou a tiež zistiť, koľko vlastne v krajine legálnych zbraní je.

20.11.2012 13:11
zbraň, pištoľ, vražda, lupič Foto:
Ilustračná fotografia
debata

V Nemecku totiž až doteraz funguje cez 550 rôznych zbraňových registrov, ktoré medzi sebou nie sú nijako prepojené. Časť záznamov je dokonca ešte na papierových kartičkách. Podľa šéfa Spolkového kriminálneho úradu Jörga Zierckeho tak teraz dohľadanie niektorej zbrane trvá aj tri alebo štyri mesiace, zatiaľ čo v budúcnosti by k tomu mal stačiť jeden klik na počítači.
„Verím, že tým výrazne zvýšime bezpečnosť,“ vyhlásil nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich.

Jednotlivé lokálne registre už začali so zavádzaním konceptov svojich dát do centrálnej databázy. Friedrich však predpokladá, že potrvá ešte rok alebo dva, než bude kompletný. Po držiteľoch zbraní sa do nej majú zapojiť aj výrobcovia, obchodníci a dovozcovia, aby tak úrady mali prehľad o „celom životnom cykle zbraní“. Podľa nariadenia Európskej únie musí mať každá členská krajina ich digitálny register do konca roka 2014.

Tlak na jeho vytvorenie však v Nemecku rástol najmä kvôli streľbám na stredných školách v posledných desiatich rokoch. Najtragickejšie útoky sa odohrali v Erfurte v roku 2002, kedy devätnásťročný vylúčený študent zastrelil 16 ľudí a potom seba, a o sedem rokov neskôr vo Winnendene, kde sedemnásťročný mladík zabil 15 ľudí, než zbraň obrátil proti sebe. S jeho otcom sa teraz koná opakovaný súd, pred ktorým čelí obvineniu, že nedostatočne zaistil svoju zbraň.

Podľa Zierckeho síce register podobnému krviprelievaniu priamo nezabráni, ak sa ale objaví podozrenie alebo niekto nahlási chystaný útok, bude možné rýchlo zistiť, či sa v okolí danej osoby vyskytujú registrované zbrane a aké. V oboch spomínaných prípadoch strelci totiž použili legálne zbrane, vrah z Erfurte mal dokonca zbrojný preukaz.

„Požiadavka policajných odborov sa konečne naplnila. Trvalo to dlho, ale technická realizácia bola sama o sebe veľkou výzvou,“ privítal vytvorenie centrálneho registra šéf policajných odborov Bernhard Witthaut. Upozornil však, že ešte väčším problémom ako legálne zbrane sú v Nemecku tie nelegálne držané. Kým ministerstvo vnútra odhaduje, že v novej databáze bude okolo šiestich miliónov zbraní, tých ilegálnych je v krajine podľa polície na desať miliónov.

debata chyba