Nemocnice na zmeny nie sú pripravené

Podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Petra Ottingera nie je systém na radikálne škrty pripravený. Problém môže byť podľa neho aj v prípade jednodňovej chirurgie, ktorá nahradí hospitalizácie.

18.06.2011 11:21
nemocnica, lôžka, postele Foto:
Ilustračné foto
debata

Od júla sa má zrušiť 156 oddelení a 3 300 lôžok. Je nutná taká rozsiahla redukcia?

V prvom rade sa nedodržalo to, čo Všeobecná zdravotná poisťovňa a ministerstvo zdravotníctva sľúbili, že sa budú rušiť iba chronické lôžka vo fakultných a univerzitných nemocniciach. To sme napríklad v bratislavskej nemocnice nezaznamenali. Druhá vec, že sú tam nie presne definované spájania oddelení. Nemôžeme to preto jednoznačne vyhodnotiť, ale myslíme si, že je to zahmlievanie.

Najviac by sa mala redukcia dotknúť krčných a očných oddelení. Je ich naozaj nadbytok?

Tieto oddelenia sa vývojom modernej medicíny reštrukturalizujú, takže si myslím, že jedno takéto oddelenie v kraji stačí. Samozrejme za predpokladu, že budú adekvátne platené jednodňové a osobitne hradené výkony, čo teraz nie vždy pravidlom. Vedel by som vymenovať množstvo osobitne hradených výkonov, ktoré nepokrývajú ani materiálové náklady, nieto prácu lekárov a sestričiek.

Hospitalizácie má nahradiť jednodňová chirurgia. Sú na to nemocnice pripravené?

Nie sú. Nie sú technicky vybavené a pracujú s už opotrebovanými prístrojmi, na opotrebovaných stoloch v operačných sálach či so starým inštrumentáriom.

Pacienti s vážnejšími problémami budú prevážaní do vzdialenejších miest. Fungujú u nás tieto urgentné príjmy tak, aby v tomto nebol problém?

Predovšetkým neexistuje žiadna vyhláška či povinnosť veľkých fakultných nemocníc prebrať pacienta. Viete si predstaviť, koľko času nám zaberie, kým vytelefonujeme preklad na takéto väčšie pracovisko? Lekár tak tretinu dňa nepracuje, ale prosíka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba