Nemocnice už posielajú pacientov domov

Pacienti dostali ďalšiu ranu. Nemocniciam sa tak znížili limity na zákroky, že v niektorých prípadoch musia lekári posielať až tretinu pacientov domov bez ošetrenia. Len pár mesiacov po tom, čo Všeobecná zdravotná poisťovňa zrušila v rámci celého Slovenska približne 4 000 nemocničných lôžok a 150 oddelení, sa tak jej poistencom ešte viac zhoršila dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

06.10.2011 20:00 , aktualizované: 07.10.2011 12:00
nemocnica, operácia, lekári, pacient Foto:
Ilustračné foto
debata

Nové normy dostali viaceré nemocnice vrátane najväčšej Univerzitnej nemocnice Bratislava. Hoci poisťovňa sa od znižovania limitov dištancuje, Pravda má k dispozícii príkaz riaditeľa pre jednotlivé oddelenia, ktorý sa odvoláva na zmluvne dohodnutý rozsah objednanej zdravotnej starostlivosti s poisťovňou. Podľa miestnych lekárov nové nariadenia ovplyvnia chod všetkých oddelení, najväčšie problémy však zrejme spôsobia na gynekologicko-pôrodníckej klinike. Tam boli nastavené tak, že nepokrývajú ani počet mesačne vykonaných pôrodov.

„Až v októbri sme boli oboznámení s novými limitmi pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré však platia so spätnou platnosťou od 1. septembra. Tie nás obmedzujú na 109 pacientov na mesiac, pričom priemerne ich máme asi 303 a z toho je 128 len pôrodov,“ povedala mladá lekárka z Nemocnice Kramáre, ktorá požiadala Pravdu o zachovanie anonymity.

V praxi to teda bude znamenať, že v tejto nemocnici budú nútení výrazne obmedziť počet prijatých rodičiek, ktoré sú poistené v štátnej poisťovni. „Keďže podľa nových nariadení môže byť u nás ošetrených iba 109 novorodencov a podobne je to aj v iných nemocniciach Univerzitnej nemocnice Bratislava, pacientky budú musieť odtiaľto ísť rodiť aj na mimobratislavské pracoviská,“ dodala lekárka.

Zmeny sa nedotknú len budúcich matiek, ale aj ostatných pacientok, ktoré čakajú napríklad na operáciu prsníka, odber plodovej vody či prerušenie tehotenstva. Na gynekologickom oddelení totiž majú už dnes vyčerpaný celý mesačný limit na október. „Môžeme zatvoriť dvere a povedať, že končíme. Tu je však ohrozený každý jeden pacient. Teraz sme napríklad rušili všetky výkony poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, lebo máme nadlimit. To znamená, že pacientky, ktoré boli odvčera nalačno pripravené na operáciu, dnes boli poslané domov,“ povedala ďalšia atestovaná lekárka. Jej meno, rovnako ako mená ďalších lekárov sme sa rozhodli nezverejniť s ohľadom na citlivosť celej situácie.

Podobná situácia je na Kramároch aj na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení, kde sa pacientom poskytuje akútna starostlivosť. Podľa nastavených limitov by tu mali prijímať o päť pacientov menej, ako sú reálne potreby. „ARO má normy 10 pacientov za mesiac, pričom priemerne máva 15. Neviem, akým spôsobom sa to dá na tomto oddelení obmedziť, keďže je to akútna starostlivosť,“ povedala lekárka.

Na urológii majú zasa podľa príkazu riaditeľa od septembra odoperovať mesačne maximálne 28 pacientov, pričom bežne tu lekári vykonajú až 130 operácií.

Na chirurgickej klinike, kde lekári každý mesiac ošetria približne 120 ľudí, po novom musia ich počet znížiť na 81. Podľa miestneho chirurga, ktorý si pre riaditeľský zákaz komunikovať s médiami neželal zverejniť svoje meno, si budú musieť na akútnych pacientov vyhradiť 42 zákrokov. Tie sa pritom reálne mesačne pohybujú okolo päťdesiatky.

„Pre limity sme nútení zastaviť viaceré plánované výkony až do konca roka. To znamená všetky operácie žlčníka, prietrží, ciev dolných končatín a podobne. Napríklad operácie štítnej žľazy, ak by sme mali dodržať limit poisťovne, nemôžeme operovať vôbec. Dokonca ten limit je taký, že ak by sme ho mali striktne dodržiavať, budeme musieť odložiť aj operácie ľudí, ktorí majú dokázaný nádor,“ povedal pre Pravdu. Ako totiž vysvetlil, rakovina z medicínskeho hľadiska nepatrí medzi akútne ochorenia.

„Je taká definícia, že akútne operácie sú také, ktoré bezprostredne ohrozujú život pacienta. To znamená, dovezú vám pacienta po nehode, ktorý krváca a treba ho urgentne operovať. Takisto niekoho, kto príde so zapáleným slepým črevom, pretože mu môže prasknúť. Nádor však netreba odoperovať hneď v ten deň, ako vám ho objavia, ale, samozrejme, operácia by sa mala vykonať čo najskôr, aby sa predišlo jeho nárastu a rozšíreniu.“

Približne o polovicu sa na chirurgii zredukovali aj takzvané osobitne hradené výkony, kam patria jednoduchšie zákroky, ako napríklad ambulantné vybratie znamienka.

Poistencom Všeobecnej zdravotnej nielenže hrozia dlhšie čakacie lehoty na operácie ako doteraz, takáto situácia môže mať dokonca fatálne následky. „Keď máte žlčníkové kamene a posunú vám operáciu o pol roka a medzitým dostanete zápal pankreasu, tak na to môžete aj zomrieť. O nádoroch už ani nerozprávam, lebo ak raz máte nádor a posunú vám operáciu o 4 alebo 5 mesiacov, dovtedy sa môže rozšíriť.“

Podľa informácií Pravdy momentálne jednotlivé kliniky nemocnice síce rokujú o optimálnejšom prerozdelení limitov, no lekári si od toho výrazné zlepšenie nesľubujú. Upozorňujú tiež na to, že problém nízkych platieb sa netýka len štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ani zvyšné dve súkromné poisťovne neuhrádzajú nemocniciam reálne náklady na zdravotnú starostlivosť o ich poistencov.

Vyjadrenie Univerzitnej nemocnice Bratislava k novým mesačným limitom sa nám do uzávierky nepodarilo získať.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár Mariána Repu ‚Limity‘
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba