Nemocniciam hrozí deň bez sestier

Hromadnými výpoveďami hrozia už aj zdravotné sestry a pôrodné asistentky. Dôvodom je snaha SDKÚ dostať do zákona o navýšení ich platov aj ďalších zdravotníckych pracovníkov. Sestry sa však o zdroje na vyššie mzdy deliť nechcú, s argumentom, že za ne bojovali takmer rok a nik ich nepodporil. Varujú, že ak zákon nebude schválený v podobe, na akej sa pôvodne dohodli, sú odhodlané podľa vzoru lekárov odísť z nemocníc.

22.12.2011 14:47
nemocnica, pacient, sestrička, zdravotná sestra Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

„Nechceli sme pristúpiť k tvrdším krokom, chceli sme slúžiť aj ako príklad pre iných občanov, že je možné uplatniť svoje požiadavky bez použitia tvrdšieho nátlaku,“ vyhlásila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová s tým, že ak nebude akceptovaný prerokovaný návrh, budú postupovať v súlade s uzneseniami snemu sestier. Ten sa zhodol, že v takom prípade zorganizujú Deň bez sestier a obliehanie parlamentu, následne sa obrátia na Európsky parlament a ak nič z toho nepomôže, podajú hromadné výpovede.

Návrh rozšíriť v zákone okruh zdravotníkov, ktorým sa od apríla zvýšia mzdy, vyslovil v rámci jednej z parlamentných rozpráv poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ). „V zdravotníctve popri sestrách na tých istých pracoviskách a v zásade aj s tou istou kvalifikáciou pracuje omnoho viac zdravotníckeho personálu, tých zamestnancov je zhruba 30-tisíc ľudí. Myslíme si, že by spôsobilo veľké problémy v celom sektore aj v medziľudských vzťahoch, keby sa jednej skupine zvýšili platy a druhej ani o cent,“ zdôvodňuje Kaník svoj návrh. Na otázku, či v strane už aj pripravujú poslanecký návrh, povedal iba, že zatiaľ hľadajú riešenia, ako túto myšlienku v parlamente presadiť.

Sestry o doplnení zákona nechcú ani počuť. Ako hovoria, o zákone o svojich mzdových nárokoch rokovali s ministerstvom zdravotníctva a parlamentným výborom pre zdravotníctvo takmer rok. Odmietajú preto, aby sa doň pridávali iní zdravotnícki pracovníci, ktorí sa o zvýšenie platov nijako nepričinili. „Ak by sa z celkového objemu 64 miliónov eur vyčlenili peniaze pre 20 ďalších povolaní, nepodarilo by sa uspokojiť požiadavky žiadnej strany, žiadneho zdravotníckeho pracovníka,“ tvrdí Lévyová.

Člen zdravotníckeho výboru Tibor Bastrnák (Most) priznáva, že spôsob riešenia platov v zdravotníctve nie je dobrý a bolo by lepšie navýšiť ich všetkým zdravotníkom, nielen jednej skupine. „Nie je veľmi šťastné, keď po kúskoch riešime platy zdravotníkov. Myslím si, že nová vláda by to mala riešiť komplexne, lebo ľudia nebudú spokojní,“ hovorí.

Ministerstvo zdravotníctva momentálne podľa jeho hovorkyne Kataríny Zollerovej „preferuje návrh, ktorý predložilo na rokovanie vlády a ktorý bol aj prerokovaný so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek“.

Komora sestier a pôrodných asistentiek listom oslovila najvyšších predstaviteľov vlády a parlamentu, aby sa najneskôr do 3. januára 2012 vyjadrili, aký postoj zaujmú pri hlasovaní o zákone.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba