Népszabadság: V Smere sa nič nezmenilo

Zmenila sa situácia okolo strany Smer pred nadchádzajúcim bruselským rokovaním predsedníctva Strany európskych socialistov (PES), na ktorom prerokujú aj otázku obnovenia jeho členstva? Túto otázku si kladie v komentári maďarského denníka Népszabadság autor Péter Tálas.

12.02.2008 10:40
Noviny, denníky, tlač Foto:
Ilustračné foto
debata

Periodikum podrobne pripomína vývoj udalostí okolo prerušenia členstva Smeru v PES v októbri roku 2006 kvôli tomu, že vstúpil do koalície s krajne pravicovou SNS. Predsedníctvo si pravdepodobne vypočuje hlásenie pracovnej komisie vedenej Hannesom Swobodom a Janom Marinusom Wiersmom, ktorá navštívila Slovensko koncom minulého roka. Urobila tak aj pred terajšou schôdzou predsedníctva, aby zistila, či sa od prerušenia členstva Smeru niečo zmenilo.

Socialisti asi o Smere rokovať nebudú

Na otázku môže komisia odpovedať iba negatívne. Členom koalície je aj naďalej SNS vedená Jánom Slotom, ktorého vyhlásenia stále protirečia hodnotám hlásaným európskymi socialistami. Robert Fico sa ani raz verejne nedištancoval od verbálnych prejavov Slotu a SNS a situácia sa iba zhoršila, konštatuje autor komentára.

Podstatne viac obáv vyvolávajú tie návrhy zákonov vládnej koalície, ktoré „naznačujú rast deficitu demokracie na Slovensku“. Takým je návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách, ktoré – podobným spôsobom ako v putinovskom Rusku – mienia skomplikovať iniciatívy nezávislé na vláde. Takým je aj návrh tlačového zákona, ktorý mieni mocenskými prostriedkami obmedzovať demokratickú diskusiu, slobodu vyjadrovania názorov a voľné šírenie informácií.

Proti tomu protestovala nielen slovenská opozícia (s tým, že zatiaľ nepodporila ratifikáciu Lisabonskej zmluvy), ale aj OBSE navrhuje parlamentu odmietnuť tlačový zákon.

Komisia PES pravdepodobne nespomenie Slotom avizovaný návrh zákona, čo je v poriadku. Príbeh v PES totiž nie je o Slotovi a o SNS, ale o Smere a Robertovi Ficovi, ktorý si za koaličného partnera zvolil ich. Práve preto by mohli pohovoriť o tom vyhlásení predsedu slovenskej vlády, že základnou úlohou roka 2008 bude ochrana slovenskej identity. To totiž podľa komentátora svedčí o Slotovom vplyve na Fica a o tom, že premiér, ktorý sa považuje za sociálneho demokrata, namiesto ľavicových hodnôt PES hlása nacionalistickú politiku v historicky etnicky zmiešanom prostredí.

V diskusii podľa predbežných správ pravdepodobne budú aktívnejší tí, ktorí budú argumentovať za znovuprijatie Smeru, a to buď z politicko-taktických pohnútok, alebo z určitej zle chápanej socializačnej pohnútky (s domnienkou, že ak Smer bude plnoprávnym členom PES, tak sa snáď zmení). Budú to predstavitelia českých, rakúskych a nemeckých ľavicových demokratov.

Maďarskí členovia predsedníctva by nemali byť veľmi aktívni, ale skôr by si mali zachovať chladnú hlavu. Problém Smeru totiž mnohí zjednodušujú na slovensko-maďarskú diskusiu. Nie je tomu tak, politika Smeru totiž spôsobuje napätie v prvom rade na Slovensku a iba v druhom rade medzi Maďarmi a Slovákmi. To je potrebné dať najavo tým, ktorí v PES budú o osude strany Smer rozhodovať, konštatuje autor komentára Népszabadságu.

debata chyba