Nobelovu cenu za medicínu získal fyziológ Robert Edwards

Tohtoročnú Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu získal britský fyziológ Robert Edwards. Oznámil to v Štokholme švédsky Kráľovský karolínsky inštitút. Edwards je priekopníkom umelého oplodňovania a inovátorom v liečbe neplodnosti u ľudí.

04.10.2010 11:45 , aktualizované: 12:39
Robert Edwards Foto:
Robert Edwards
debata (1)

„Jeho úspechy umožnili liečbu neplodnosti, zdravotného stavu, ktorá trápi veľkú časť ľudstva vrátane viac ako desiatich percent všetkých párov na svete,“ uviedol inštitút vo vyhlásení k udeleniu ceny.

Bývalý profesor na Cambridgskej univerzite, ktorý pred týždňom oslávil 85. narodeniny, a jeho už zosnulý kolega Patrick Steptoe v roku 1968 dokončili výskum mimotelového oplodňovania ženských vajíčok. Vďaka ich objavom sa v roku 1978 narodilo prvé dieťa „zo skúmavky“ a následne sa mohli milióny neplodných párov tešiť z potomkov.

Edwards získal už v roku 2001 prestížnu americkú lekársku cenu Alberta Laskera. Od tej doby sa na verejnosti príliš neobjavoval, hoci podľa agentúry Reuters svojím výskumom nepriamo pomohol na svet štyrom miliónom detí. Jeho kolega Steptoe zomrel v roku 1988.

Mnohí prominentní experti považovali za favorita tohtoročnej lekárske Nobelovej ceny japonského biológa Sinj Jamanaku, ktorý prišiel na spôsob získavania kmeňových buniek z kože.

Lekárstvo a fyziológia je každoročne prvým odborom, v ktorom sa Nobelova cena vyhlasuje. Súčasťou prestížneho ocenenia je odmena vo výške desať miliónov švédskych korún (približne 10 miliónov eur).

V utorok oznámia meno nositeľa Nobelovej ceny za fyziku, v stredu za chémiu, vo štvrtok za literatúru a v piatok Nobelovu cenu za mier. V pondelok 11. októbra ohlásia laureáta ceny za ekonómiu.

Prestížne ocenenie nesie meno švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833–1896). Ten vo svojom závete rozhodol, že jeho majetok bude vložený do fondu, z ktorého bude každoročne udeľovaná cena za významné vedecké objavy, literárnu tvorbu a zásluhy o mier vo svete. Prvé Nobelove ceny boli udelené v roku 1901.

  • ***** Oplodnenie v skúmavke (in vitro, IVF) je metóda asistovanej reprodukcie, ktorá zahŕňa spojenie ľudského vajíčka so spermiou mimo tela matky, v laboratórnych podmienkach.
  • ***** Každý šiesty pár vo svete prežil alebo prežíva nejaký problém s neplodnosťou, minimálne raz počas reproduktívnej fázy svojho života. Neplodnosť, ktorá trvá najmenej 12 mesiacov, trápi v priemere deväť percent žien celého sveta vo vekovej kategórii 20–44 rokov.
  • ***** Louise Brownová prišla na svet ako prvé dieťa zo skúmavky 25. júla 1978 v Británii. Odvtedy prišli na svet s metódou asistovanej reprodukčnej technológie (ART) asi štyri milióny detí
  • ***** Plodnosť u žien s približujúcou sa menopauzou sa znižuje. Všeobecne sa považuje za najplodnejšie obdobie u žien vek od 20 do 25 rokov. Väčšinu umelých oplodnení ART absolvujú ženy od 30 do 39 rokov.
  • ***** Dlhoročné štúdie dokázali, že deti „zo skúmavky“ sú rovnako zdravé ako ostatné deti.
  • ***** Louise Brownová a niekoľko ďalších detí „zo skúmavky“ už priviedli na svet vlastné deti. To je zrejme najlepší dôkaz bezpečnosti a úspešnosti metódy asistovanej reprodukcie.
1 debata chyba