Nórsko je otvorená, ale aj naivná krajina, tvrdí Slovenka žijúca v Osle

V Nórsku žije od polovice 80. rokov, privydala sa tam. Krajina je bez fráz jej druhým domovom, pozná Nórsko a Nórov dôverne. V krátkom rozhovore pre Pravda.sk po atentáte v Osle a masakre na ostrove Utöja si neželala byť menovaná.

24.07.2011 15:21
Oslo Foto:
Na pamiatku obetí (sobota podvečer - fotené z mobilu).
debata (4)

V prvých správach po masakre a zadržaní zabijaka Andersa Behringa Breivika sa objavila informácia, že zadržanému, ktorý sa hneď aj priznal k strašným činom, hrozí 21 rokov väzenia. Nezdá sa to Nórom byť príliš mierny trest?
V nórskom právnom systéme môže súd usvedčeného páchateľa poslať do väzenia na presne vymedzený čas alebo na neurčitý čas. To vtedy, keď sa páchateľ dopustil zločinu vedome, nie v afekte alebo v dôsledku duševnej choroby. Po čase musí súd prehodnotiť, či by sa odsúdený po prípadnom prepustení mohol dopustiť recidívy, a keď príde k záveru, že to hrozí, predĺži mu trest. S najväčšou pravdepodobnosťou súd pristúpi takto aj k Breivikovi, keďže sa sám priznal, všetko dopredu naplánoval a pred spáchaním atentátu v Osle a streľbou do ľudí na ostrove Utöja zverejnil na sociálnej sieti Youtube aj svoj manifest.

Nórsko malo vždy imidž otvorenej a priateľskej krajiny. Piatok 22. júla 2011 tento obraz naštrbil. Nebol nórsky imidž celé tie roky tak trochu mýtom?
Nie, určite nie. Nóri sú naozaj otvorení, no súčasne aj dosť naivní.  Nás, čo sme prišli zhruba pred tridsiatimi rokmi z východnej Európy, bolo veľmi málo, a začlenili sme sa bez problémov. Situácia sa však mení. Keď sa teraz prechádzate v centre Osla, ani nemusíte mať pocit, že ste na severe Európy, ale skôr niekde v Malej Ázii, a médiá prinášajú z času na čas správy o tom, že imigranti zneužívajú sociálny systém. Napríklad nahlasovaním fiktívnych detí, aby mohli poberať na ne sociálne dávky.  Poukazuje sa na to, že úrady by mali viac kontrolovať, či je pomoc primeraná, či ju prisťahovalci aj nezneužívajú. V spo­ločnosti sa formujú skupinky, ktoré na to poukazujú, žiaľ, aj agresívnym spôsobom, dosiaľ však iba na internetových fórach. Ľudia sa obávajú aj takých javov, ako je rastúca kriminalita v komunitách imigrantov, majú strach, nepáči sa im napríklad ani netolerantné správanie prisťahovalcov z islamských krajín k ženám, a tí, ktorí majú strach z cudzích kultúr, odmietajú potom akékoľvek prejavy islamskej kultúry.

Po výbuchu v Osle najprv zazneli dohady, že atentát je dielom islamskej teroristickej siete al-Kajdá alebo jej blízkych moslimských radikálov. Ako sa Nóri vyrovnávajú s faktom, že za atentátom a masakrou stojí Nór s ultrapravicovým pozadím?
Všetkých to samozrejme prekvapilo, šokovalo. Médiá rozoberajú najmä ten fakt, že Breivik nástojí na tom, že pracoval úplne sám, že nemal spoločníkov. O existencii ultrapravicových organizácií sa vedelo, ale nikto ich dosiaľ nebral veľmi vážne. To, čo sa teraz stalo, skutočne prekvapilo všetkých.

Všetko o masakre v Nórsku

4 debata chyba