Novela zákona má umožniť odvolanie Gajdoša

Pochybenie lekárov pri liečbe a hospodárenie zdravotných poisťovní má kontrolovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Keď za druhej Dzurindovej vlády úrad vznikal, politici sľubovali, že bude nezávislý. Ako sa však zdá, nesplnila to ani jedna politická garnitúra bez ohľadu na to, či bola "ľavá" alebo "pravá". Každá na čelo úradu vymenovala svojho nominanta. Prvé kroky súčasnej vlády ukazujú, že to zopakuje opäť.

19.04.2012 15:00
Richard Raši Foto: ,
Poslanec Richard Raši predložil novelu zákona, ktorá by uvoľnila podmienky pri odvolávaní predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou.
debata (9)

Poslanec a predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Richard Raši (Smer) predložil do parlamentu novelu zákona, ktorá by uvoľnila podmienky pri odvolávaní predsedu úradu a zavádza možnosť odvolania z iných dôvodov. Úrad zatiaľ vedie nominant bývalej koalície Ján Gajdoš.

„Legislatívny návrh na umožnenie odvolania predsedu úradu z akýchkoľvek dôvodov považujem za politický zásah do nezávislosti úradu, ktorý doteraz fungoval relatívne dobre. Vzniká tak riziko, že regulačný úrad bude pod politickým vplyvom a tlakom dohliadať na niektoré subjekty v zdravotníctve s prižmúrenými očami,“ povedal analytik INEKO Dušan Zachar.

Poslanec za SDKÚ Viliam Novotný si myslí, že schválením takéhoto návrhu sa skončí nezávislosť úradu. „Ako má byť predseda úradu nezávislý a kontrolovať rovnako štátnu nemocnicu ako neštátnu, keď minister ho môže každú stredu navrhnúť na odvolanie? Potom je ministrov úradník a nie nezávislý orgán,“ povedal Novotný.

Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko by vedenie úradu malo byť vyberané profesionálnym výberovým konaním a možnosť odvolania limitovaná na odborné pochybenia. „Prístup k personalistike štátu tak, ako ho máme v realite dnes, ohrozuje odbornosť a dôveryhodnosť verejných inštitúcií a z hľadiska budovania kvalitného verejného sektora nie je vhodný,“ myslí si Sičáková-Beblavá.

Súčasný predseda úradu Ján Gajdoš vidí za Rašiho návrhom politizáciu. „Ide o politizáciu nezávislej kontrolnej a regulačnej inštitúcie, ktorú nebudem komentovať,“ povedal krátko predseda.

Predsedu môže v súčasnosti odvolať iba vláda vtedy, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin, zbavený právnej spôsobilosti alebo začal vykonávať funkciu nezlučiteľnú s postavením šéfa úradu. „Predseda Úradu pre dohľad by mal byť odvolateľný napríklad aj v prípade, že si nebude plniť pracovné povinnosti alebo pôjde mimo línie, ktorá je daná vládou. Je to dôležité najmä preto, že kontroluje kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti a bude nositeľom DRG,“ vysvetľuje predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši návrh kritizovanej novely.

Zámer uľahčiť odvolanie predsedu Úradu pre dohľad obhajuje aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. „Väčšina legislatívnych noriem má aj takéto ustanovenie, aby sa vedelo promptne reagovať na situáciu tak, aby nikdy nedopadla na pacienta,“ povedala ministerka a zároveň odmietla, že by Gajdoša plánovala vymeniť.

Novotný upozorňuje, že opäť sa opakuje situácia spred niekoľkých rokov, keď rovnako Smer zmenil zákon, aby vláda mohla aj z iných dôvodov odvolať vtedajšieho predsedu Úradu pre dohľad Ján Gajdoša a dosadila tam Richarda Demoviča. Radičovej kabinet však toto ustanovenie využil na odvolanie Demoviča a potom ho zo zákona vypustil. 

Ministerka mení šéfov nemocníc a záchraniek

Odvolávanie šéfov štátnych zdravotníckych inštitúcií sa stalo povinnou jazdou po každej výmene ministra zdravotníctva. Inak to nebolo ani po nástupe ministerky Zuzany Zvolenskej. Tá už stihla počas necelých dvoch týždňov od nástupu do funkcie odvolať riaditeľov najväčších nemocníc, štátnych záchraniek a Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara časté striedanie manažmentov štátnych nemocníc je popri mäkkých pravidlách hospodárenia jednou zo zásadných príčin zlých hospodárskych čísiel nemocníc. „Motivácia riaditeľov, ktorí vedia, že môžu byť o pár mesiacov odvolaní, je potom taká, že nebudú pracovať na strategických dlhodobých plánoch nemocníc a nebudú zbytočne ,provokovať´ prijímaním nepopulárnych opatrení, čo má za následok konzervovanie nepriaznivého stavu,“ doplnil analytik.

Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency International Slovensko „tí, ktorí obsadzujú stranícky a nie na základe odbornosti, dlhodobých plánov a seriózneho výberového konania, reálne nemajú záujem o budovanie kvalitného verejného sektora“.

„Ministerka zdravotníctva už hovorila, že na vedúcich postoch preferuje odborníkov s praxou, určite nejde o žiadne politické nominácie. Uprednostnili sa ľudia, ktorí sa venujú problematike dlhodobo a sú vnímaní ako odborníci vo svojom odbore,“ reagovala na margo personálnych výmen hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

9 debata chyba