O tajných väzniciach CIA vedelo 11 vlád EÚ

Jedenásť krajín Európskej únie vrátane Británie, Poľska, Talianska a Nemecka vedelo o tom, že americká Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkuje v Európe tajné väznice. Vyplýva to zo správy Európskeho parlamentu. Správa tiež obviňuje vysokých predstaviteľov EÚ z toho, že nevyšli z pravdou von, pokiaľ ide o údajný prevoz a nelegálne zadržiavanie podozrivých teroristov v tajných väzeniach na území únie.

28.11.2006 22:24
Európska únia
debata

Kritizuje aj nedostatok spolupráce pri vyšetrovaní zo strany takmer všetkých členských štátov.

Návrh správy predložili osobitnému výboru Európskeho parlamentu, ktorý od januára vyšetruje obvinenia, že CIA unášala osoby podozrivé z terorizmu, prevážala ich cez Európu alebo zadržiavala v tajných väzeniach na kontinente.

Dokument kritizuje okrem iných protiteroristického koordinátora EÚ Gijsa de Vries a šéfa zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu za to, že pri výpovediach pred výborom niektoré skutočnosti „zabudli“ spomenúť alebo ich popreli.

Hoci výbor má len malé dôkazy podporujúce obvinenia, podľa správy získal informácie z tajných dokumentov a viacerých zdrojov v USA a orgánoch členských krajín únie.

„Najmenej 1245 letov prevádzkovaných CIA vletelo do európskeho vzdušného priestoru alebo malo medzipristátie na európskych letiskách,“ uvádza správa.

O tajných protiteroristických krokoch USA na území EÚ podľa nej vedelo 11 členských štátov – Británia, Poľsko, Taliansko, Nemecko, Švédsko, Rakúsko. Írsko, Španielsko, Portugalsko, Grécko a Cyprus. Výbor tiež získal „vážne nepriame dôkazy“ o tom, že v Poľsku sa mohlo nachádzať dočasné tajné väzenské zariadenie CIA.

Očakáva sa, že vyšetrovanie výboru EP potrvá do januára 2007. O návrhu správy bude výbor hlasovať po vianočných parlamentných prázdninách.

debata chyba