O zdražení plynu má rozhodnúť človek z SPP

Slovenský plynárenský priemysel po odmietnutej žiadosti na štvrtinové zdraženie plynu pre rodiny opäť požiadal regulačný úrad o zvýšenie cien od novembra o 7,5 percenta. Tentoraz má návrh väčšiu šancu, že prejde, keďže na valnom zhromaždení podniku ho vo štvrtok odobril aj rezort hospodárstva.

03.09.2010 07:36
Horiaci plyn Foto:
Domácnosti musia rátať so zdražením plynu.
debata (72)

Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) navyše chce, aby ceny posudzoval regulačný úrad už pod novým šéfom.

Stať sa ním má paradoxne doterajší vedúci regulácie na SPP Ondrej Studenec. Ten sa v SPP podieľal na príprave návrhu na zdražovanie a teraz by ho mal na úrade nezávisle posúdiť. Studenec v tom nevidí problém. ,,Myslím si, že by som vedel omnoho kritickejšie reagovať na cenové návrhy ako ktokoľvek iný. Nie som ničím zaviazaný SPP, ak by som prešiel na úrad, aj keď je to zatiaľ veľmi predčasná otázka," povedal.

Doterajší šéf úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru) v nominácii Studenca na jeho kreslo vidí problém. „Vzhľadom na jeho pôsobenie v SPP je možné, že by cenový návrh nevedel posúdiť objektívne,“ upozorňuje. Holjenčík upozorňuje, že na zdraženie plynu tento rok nie je dôvod.

Studenec potvrdil, že kreslo šéfa úradu mu ponúkol priamo minister Miškov. Ten predtým potvrdil, že má záujem vymeniť Holjenčíka, aby znížil politický vplyv na reguláciu cien. Na zdražovanie tvrdo tlačia plynári, ktorí tvrdia, že pre slabé euro na nákupe plynu z Ruska a jeho predaji slovenským rodinám prichádzajú tento rok o desiatky miliónov eur.

Studenec naznačuje, že by pozíciu na úrade ustál. Za prvej Dzurindovej vlády mal na ministerstve hospodárstva na starosti sekciu energetiky. Vtedy v rezorte energetiku zároveň zastrešoval štátny tajomník a terajší vplyvný podnikateľ Ján Sabol, o ktorom sa v kuloároch hovorilo ako o sponzorovi SaS. Sabol však medzi oficiálnymi sponzormi strany zapísaný nie je a jeho vplyv na SaS pred voľbami odmietol aj šéf strany Richard Sulík.

Studenec tvrdí, že legislatíva mu nebráni ísť z SPP na úrad. Zákon však, naopak, neumožňuje, aby človek z najvyššieho vedenia úradu išiel vzápätí pracovať pre regulovaný subjekt. ,,Existuje veľa krajín, kde je zo zákona zakázané, aby niekto z úradu prešiel do súkromnej sféry. Ale nie je ani jedna krajina, ktorá by zakazovala opačný posun, lebo pre podnikateľský subjekt je to veľmi nepríjemné," vysvetľuje Studenec. Zároveň zdôrazňuje, že je len jeden z kandidátov a hovoriť o ňom ako o šéfovi regulačného úradu je veľmi predčasné. Druhým kandidátom má byť bývalý šéf úradu Ján Matuský.

Minister Miškov však zatiaľ nemá priamy dosah na voľbu šéfa úradu, ktorého navrhuje regulačná rada úradu. Tá pozostáva najmä z nominantov minulej vlády. Ak by však rada Miškovovi odporovala, ten môže voľbu šéfa úradu zmeniť rýchlou novelou zákona.

Ministerstvo včera zatiaľ vymenilo svojich zástupcov v SPP, ktorý však ovládajú zahraniční akcionári. Rezort tvrdil, že vybral do manažmentu SPP odborníkov, verejné tendre na kreslá však neboli. Premiérka Iveta Radičová pritom naznačovala, že budú robené výberové konania tak na pozície vo firmách aj v úradoch.

Na valnom zhromaždení SPP vo štvrtok zároveň prešiel návrh na novembrové zdraženie plynu v priemere o 7,5 percenta pre domácnosti priamo a o 10 percent má podľa druhého návrhu zdražieť plyn na výrobu tepla pre paneláky. SPP navrhoval aj výrazne vyššie zdraženie od decembra, čo MH SR odmietlo.

72 debata chyba