Obama burcoval za svoju reformu

Rečník Barack Obama sa vrátil v najlepšej forme. Pred Kongresom presviedčal Ameriku o svojom pláne reformy zdravotníctva. Ostré boje, ktoré v predchádzajúcich mesiacoch téma vyvolala, odčerpali množstvo z jeho podpory a reforma sa stala prvou skutočnou skúškou Obamu v Bielom dome.

11.09.2009 13:02
debata

„Čas na škriepky sa skončil. Čas na hry je preč. Nastala chvíľa pre činy,“ vyhlásil Obama. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že po prejave sa počet tých, čo jeho plán schvaľujú, prehupol z polovice na dve tretiny opýtaných.

„Napriek tomu je nepravdepodobné, že presvedčí hlavnú opozíciu voči plánu,“ povedal pre Pravdu George Edwards, politológ z Texaskej A&M univerzity. „Podarilo sa mu vyburcovať demokratov, ktorí doteraz váhali, a časť tých, ktorí boli nerozhodnutí. To bolo aj hlavné publikum jeho prejavu.“

Hlavné body svojej reformy Obama vo svojom dlhoočakávanom prejave znovu zopakoval: povinné zdravotné poistenie pre všetkých, štátna nezisková konkurencia súkromným poisťovniam a poskytnutie zdravotnej starostlivosti i ľuďom, ktorí si poistenie nemôžu dovoliť. Výsledok má byť výhodný nielen pre ľudí v najväčšej núdzi, ale zlepšiť situáciu všetkých. „Sme jedinou vyspelou demokraciou na Zemi, jediným bohatým štátom, ktorý dopustí, aby sa milióny jeho občanov dostávali do takých ťažkostí,“ snažil sa šéf Bieleho domu získať podporu.

Obamov plán sa od začiatku stretol s tvrdou opozíciou. Kritizovali ho ideologickí nepriatelia, ako napríklad neúspešná viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová, podľa ktorej chce Obama zaviesť socializmus. Na konci mohutného vstupu štátu do systému budú podľa nej komisie vyberajúce občanov, ktorí budú môcť starostlivosť dostať a ktorých nechajú zomrieť.

Protestné hlasy sa však ozvali i z tábora umiernených republikánov a demokratov, ktorým sa nepozdávajú vysoké náklady na reformu – približne biliarda dolárov za desať rokov – a vstup štátu na trh. Hoci majú demokrati v oboch komorách Kongresu pohodlnú väčšinu, práve ich váhajúci spolustraníci znemožňujú zákon rýchlo prijať.

„Najväčším problémom, ktorý brzdí schválenie reformy v Kongrese, sú obrovské náklady na poskytnutie starostlivosti pre tých, čo si ju nemôžu dovoliť,“ vysvetľuje Edwards. „Aby sa náklady vykryli, bude sa musieť škrtať inde. To straší mnohých ľudí, ktorí sú so súčasným stavom spokojní. Republikáni okrem toho nemajú radi veľké sociálne programy,“ dodáva.

Obama do reformy zdravotníctva investoval množstvo svojho politického kapitálu. „Nie som prvý prezident, ktorý sa tomuto cieľu venuje, ale som odhodlaný byť posledný,“ povedal počas vystúpenia v napätej atmosfére, kde potlesky striedal i výsmech a jedno hlasné označenie Obamu za klamára. Prechod reformy je preto pre neho mimoriadne dôležitý, ak nechce, aby jeho pozícia zoslabla.

„Zlyhanie by Obamu veľmi poškodilo,“ povedal pre Pravdu Bruce Buchanan, politológ z Austinskej univerzity. „Ak sa mu však podarí presadiť i výrazne oklieštenú verziu, stále to môže prezentovať ako úspech.“

debata chyba