Obamovou rukou na Slovensku bude senátor David Adelman

Pridelením veľvyslanectva v Bratislave sa prezident USA Barack Obama odvďačí manželskému páru, ktorý ho podporoval vo volebnej kampani na ceste do Bieleho domu. "Novým ambasádorom na Slovensku sa stane David Adelman, ktorý pôsobí ako senátor za Demokratickú stranu v štáte Georgia," povedal pre Pravdu nemenovaný vysokopostavený zdroj.

06.10.2009 19:00 , aktualizované: 22:18
David Adelman Foto:
David Adelman sa usmieva v spoločnosti prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý ho navrhol za veľvyslanca Spojených štátov na Slovensku.
debata

Veľvyslanectvo USA sa k informácii o Adelmanovi odmietlo vyjadriť, pretože ešte nemá stanovisko z Washingtonu. Slovenská diplomacia meno nevyvrátila ani nepotvrdila. „Nekomentujeme, lebo ide o rozhodnutie Spojených štátov,“ poznamenal hovorca ministerstva Peter Stano. Ambasáda USA nie je obsadená veľvyslancom od januára 2009, keď svoju diplomatickú misiu ukončil Vincent Obsitnik.

Adelman sa na Obamovu stranu priklonil hneď na začiatku, keď sa afroamerický kandidát uchádzal o prezidentskú nomináciu v straníckych primárkach. Žena budúceho veľvyslanca priložila tiež ruku k dielu, keďže pracovala na dôležitom mieste vo volebnom štábe neskoršieho víťaza volieb. Adelman je senátorom od roku 2002. Má 45 rokov, narodil sa 24. mája 1964. Diplom na právnickej fakulte získal pred dvadsiatimi rokmi. Budúci veľvyslanec má židovský pôvod. Je ženatý, s manželkou Caroline má tri deti. „Som syn obchodníka a zdravotnej sestry,“ píše o svojich rodičoch na webovej stránke.

Očividne patrí medzi najobľúbenejších politikov z tábora demokratov v Georgii. Keď sa v roku 2004 uchádzal o znovuzvolenie do tamojšieho Senátu, získal vo svojom volebnom obvode 78 percent hlasov. Nikto iný z kandidátov demokratov v Georgii vtedy nemal takú vysokú podporu medzi voličmi. „Adelman patrí medzi najjasnejšie svetlá v Senáte,“ ospevoval ho hlavný miestny denník The Atlanta Journal-Constitution. Vlani vo voľbách mal dokonca až 80-percentný zisk hlasov.

V politickej kariére mu pomáhala manželka ako volebná poradkyňa. Caroline Adelmanová má v tejto oblasti bohaté skúsenosti. Podobnú úlohu zohrala v Georgii, keď sa o prezidentské kreslo uchádzal Bill Clinton a po ňom Al Gore. Činorodá bola aj v prípade Baracka Obamu. V tomto štáte v roku 2008 riadila komunikačný odbor v jeho volebnom štábe. V Georgii však Obama nevyhral, republikán John McCain ho tam porazil s náskokom piatich percent.

Podľa Petera Dorana z Centra pre analýzy európskej politiky vo Washingtone príde nový veľvyslanec v čase, keď transatlantické vzťahy prechádzajú kritickým obdobím. „Nanešťastie pre Slovensko znamená ,obnova‘ vzťahov USA s Ruskom, že stredná Európa sa dostala nižšie na zoznam priorít vlády prezidenta Baracka Obamu. Je to dilema pre Biely dom, lebo tým riskuje stratu pozície v oblasti. Nie je to bezvýznamná výzva a uvidíme, ako k nej Washington prikročí,“ povedal Doran pre Pravdu.

"Hoci Slovensko nie je na rebríčku dôležitosti tam, kde Rusko či Čína, Spojené štáty majú skutočne záujem o dobré vzťahy s ním,“ pripomína Kevin Deegan-Krause z Waynovej štátnej univerzity. "Z osobnej skúsenosti viem, že Američania, ktorí spolupracujú so Slovenskom, sú obzvlášť nadšení z politického a ekonomického rozvoja, ktorým krajina za posledné desaťročie prešla,“ uviedol pre Pravdu expert na strednú Európu.

debata chyba