Obce žiadajú kompenzáciu za rádioaktívny odpad

Na Slovensku by mal do dvoch rokov vyrásť nový dočasný sklad rádioaktívneho odpadu. Bude stáť v areáli atómovej elektrárne pri Jaslovských Bohuniciach. Okolité obce projekt odobria len vtedy, ak ich štát odškodní.

02.03.2012 06:00
Jaslovské Bohunice, atómová elektráreň Foto:
Nový sklad rádioaktívneho odpadu by mal vyrásť neďaleko atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
debata (2)

Žiadajú zavedenie novej dane za rádioaktívny odpad a tiež rozšírenie dane za jadrové zariadenie. V súčasnosti túto daň odvádza len prevádzkovateľ zariadenia, kde prebieha štiepna reakcia. Týka sa teda len elektrárne a nie skladu s rádioaktívnym odpadom. „Je potrebné, aby sa platila daň za všetky druhy jadrových zariadení,“ žiadala starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová v mene starostov. Tí okrem toho chcú, aby vláda vrátila novelizovaný zákon o miestnych poplatkoch do pôvodnej podoby. Súčasné znenie im totiž neumožňuje zaťažiť atómové elektrárne vysokou daňou za pozemky.

„Štát by sa k nám mal správať inak. Máme síce daň za jadrové zariadenie, no to je len niekoľko tisíc eur ročne, inak nemáme žiadne odškodné,“ hovorí Krajčovičová.

Nový sklad rádioaktívneho odpadu pripravuje štátna spoločnosť JAVYS, ktorá postupne vyraďuje odstavené bloky v Jaslovských Bohuniciach a pracuje s vyhoreným palivom. Jej hovorca Dobroslav Dobák povedal, že sa budú zaoberať všetkými podmienkami a pripomienkami. „Ak sa upraví legislatíva, budeme to rešpektovať. Robíme však niečo v prospech Slovenskej republiky, nie je tu čo odškodňovať.“

Podľa Greenpeace má projekt nového skladu viacero nedostatkov, JAVYS-u už zaslali pripomienky. Andrea Zlatňanská upozornila napríklad na nedostatočnú ochranu pred zemetrasením. Samotná betónová stavba by mala síce odolať, no projekt už nepočíta so zabezpečením žeriavu a ďalšieho zariadenia. „Ako je možné, že technologické zariadenia nemusia byť seizmicky zodolnené? Veď sa s ich použitím počíta pri havárii. Ako bude možné použiť žeriav alebo iné technológie, ak budú poškodené zemetrasením?“ pýta sa Zlatňanská.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár Mariána Repu "Odškodné ":[http://nazory.pravda.sk/…/sk-nkom.asp?…]Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré sa podieľa na schvaľovaní, sa vyhlo priamej odpovedi na otázku, či môže sklad ohroziť obyvateľstvo. „Proces posudzovania vplyvov ešte nie je ukončený, je v štádiu pripomienkovania správy o hodnotení, a tak je predčasné v tejto chvíli povedať definitívny názor,“ uviedla hovorkyňa Beatrice Hudáková s tým, že posudzovanie sa skončí o niekoľko mesiacov. Podľa správy spoločnosti JAVYS, ktorú v stredu večer prezentovali verejnosti, žiadne nebezpečenstvo z prevádzkovania skladu nehrozí, má dostatočnú ochranu pred zemetrasením, povodňami a haváriami.

Do skladu sa bude voziť len odpad z vyradenej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorá sa postupne rozoberá. Nemal by sa sem dovážať odpad z iných zariadení. Hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobák pre Pravdu spresnil, že v sklade bude nízko a stredne aktívny jadrový odpad. „Nebude tu palivo. Ide o dočasný sklad, kam by sa premiestnili materiály, ktoré sa stali rádioaktívnymi počas prevádzky elektrárne.“ Ide o rôzne potrubia, čerpadlá, výmenníky tepla. V sklade by zotrvali niekoľko rokov, kým by sa v nich znížila radiácia natoľko, aby sa mohli zrecyklovať, pretaviť alebo dať do šrotu. Materiály, ktoré by sa nedali vrátiť späť do životného prostredia, by sa zo skladu presunuli do jediného trvalého úložiska na Slovensku – v Mochovciach.

Fakty o sklade rádioaktívneho odpadu

  • investičné náklady sú 26 miliónov eur, 35 percent zaplatí štát, 65 percent Európska banka pre obnovu a rozvoj
    • odhadovaná životnosť skladu je 70 rokov, čo bude potom, nik nerieši
    • začatie prevádzky je naplánované na rok 2017
    • ak sa sklad nepostaví, vyraďovanie vyhasnutých blokov v Jaslovských Bohuniciach sa nestihne do roku 2025

Ďalšia skládka v Mochovciach je pozastavená

V blízkosti atómovej elektrárne Mochovce mala okrem stáleho úložiska jadrového odpadu vlani vyrásť aj skládka inštitucionálneho odpadu. Ide o rádioaktívny materiál, ktorý nepochádza z elektrární, ale z rôznych inštitúcií, zo zdravotníctva či potravinárstva. Sú to rôzne žiariče z nemocníc, prístroje protipožiarnej ochrany, merače hustoty kvapalín. Proti zámeru sa postavili ľudia z okolitých obcí. Za jeden týždeň zozbierali v petícii takmer 1 800 podpisov. Obyvatelia argumentovali ďalšou radiačnou záťažou a poukazovali tiež na fakt, že ich okresy Nitra a Levice majú vysokú chorobnosť a úmrtnosť. Projekt má preto znova v rukách ministerstvo životného prostredia. Stavbu skládky zatiaľ nepovolilo ani nezamietlo. „Podobná skládka na Slovensku chýba, rádioaktívne materiály sa skladujú priamo v nemocniciach,“ naznačil hovorca štátnej spoločnosti JAVYS Dobroslav Dobák.

2 debata chyba